Drukuj

Po raz kolejny placówka w Wyszynie udowodniła, że szkoła to nie tylko miejsce gdzie zdobywa się wiedzę, ale również miejsce, gdzie dzieci mogą czuć się bezpiecznie i mogą liczyć na pomoc w rozwiązaniu ich problemów.

Dnia 13.12.2023 roku z inicjatywy dyrekcji szkoły i w związku z nasilającymi się niepokojącymi zjawiskami w życiu młodzieży takimi jak: uzależnienie od Internetu, przemoc werbalna oraz brak motywacji do działania, także w obszarze nauki, odbyły się warsztaty profilaktyczne poświęcone tym właśnie zagadnieniom.

We współczesnym świecie, gdzie cyfryzacja odgrywa coraz większą rolę, coraz większy jest też odsetek osób uzależnionych, w tym niestety dzieci, od Internetu, telefonu komórkowego, gier komputerowych i portali społecznościowych.

Oczywiście nikt nie poddaje w wątpliwość dobrodziejstwa nowoczesnych technologii, ale ważne jest, by uczniowie już na wczesnym etapie edukacji mieli świadomość zagrożeń, jakie ze sobą niesie jej niewłaściwe wykorzystanie.

Temu właśnie poświęcone zostało spotkanie psychologa z najmłodszymi klasami III i IV.

Mówi się, że słowa mogą ranić tak samo a często nawet bardziej, niż czyny.

Warsztaty „Przemoc werbalna – czyli o krzywdzącej sile słów. Konflikt – przedstawiam, słucham, negocjuję” miały na celu uzmysłowienie uczniom klas V i VI niezwykłej mocy słowa, również w procesie codziennej komunikacji na gruncie społecznym i rodzinnym. Wydaje się, że przesłaniem tych zajęć mogłoby być stwierdzenie, że przede wszystkim trzeba rozmawiać a nie ranić się nawzajem.

Dla ósmoklasistów ten czas to już „ostatnia prosta” przed czekającymi ich w maju egzaminami. W związku z tym warsztaty

poświęcone umiejętności automotywacji i technikom nauki na pewno przydadzą im się w przygotowaniach, do pierwszego bardzo ważnego w ich życiu sprawdzianu.

Jak widać dzień 13.XII wcale nie był pechowy a uczniowie mogli wiele nauczyć się o sobie i innych, by móc tę wiedzę wykorzystać w codziennym życiu.

Opracowała:

p. Luiza Malanowska