W dniach 21.05 – 24.05.2019 roku odbyła się, długo oczekiwana przez 54 uczniów naszej szkoły, Zielona Szkoła, której docelowym regionem pobytu i zwiedzania były Góry Świętokrzyskie. Ta, niewątpliwie przepiękna, choć nie do końca doceniana, kraina geograficzna Polski, przysporzyła wszystkim uczestnikom 4 dniowej wycieczki wiele wspaniałych, niezapomnianych wrażeń i pozytywnych emocji. Mimo niesprzyjającej aury, która zwłaszcza podczas górskich wędrówek, najbardziej dawała się we znaki, można było dostrzec piękno otaczającej przyrody, górskich pejzaży czy architektury krajobrazu.

Pierwszego dnia wycieczki, po kilkugodzinnej podróży, uczniowie klas V – VIII wzięli udział w interaktywnym zwiedzaniu na terenie Centrum Kulturowo – Archeologicznego w Nowej Słupi z/s w Rudkach. Warsztaty miały na celu przybliżyć uczestnikom czym zajmowali się mieszkańcy Gór Świętokrzyskich 2000 lat temu, w jaki sposób produkowali żelazo i co to jest „dymarka”? Jak kiedyś wyglądali mieszkańcy tych terenów? Jakie nosili stroje? Co jedli i w jakich warunkach mieszkali starożytni hutnicy? Jakie rośliny uprawiali i czy hodowali zwierzęta? Czym zajmował się kowal, a czym garncarz? Po aktywnej lekcji historii zakwaterowaliśmy się w hotelu Senator w Starachowicach, gdzie główną atrakcją wieczoru była zabawa w hotelowym basenie i salonie gier.

Drugi dzień zielonej szkoły przeznaczony był na serce województwa świętokrzyskiego, czyli Święty Krzyż – zwany też Łyścem lub Łysą Górą, gdzie mogliśmy poznać nie tylko historię tego miejsca, ale również pokłonić się i adorować relikwie Świętego Krzyża. Następnie zeszliśmy do Huty Szklanej, skąd podziwialiśmy z platformy widokowej, niezwykłe rumowiska skalne, zwane gołoborzem. Kolejnym punktem wtorkowego programu był Zamek Królewski w Chęcinach, w którego scenerii nakręcono film pt. „Pan Wołodyjowski”. Po zejściu ze wzgórza zamkowego udaliśmy się do Jaskini Raj – jednej z najpiękniejszych jaskiń krasowych naszego kraju, będącej wizytówką Gór Świętokrzyskich.

Trzeci dzień imprezy to Park Rozrywki i Miniatur, w którym to obejrzeć można było zminiaturyzowane najsłynniejsze budowle z całego świata, m. in. Statuę Wolności, Wieżę Eiffel’a, wulkan Etna, wodospad Niagara, Plac Św. Piotra czy pomnik Chrystusa Króla. Po zwiedzaniu Alei Miniatur, przepełnionej przepięknymi widokami górskimi wszyscy udali się do kina 6D, które dostarczyło niezapomnianych wrażeń nie tylko wzrokowych, ale także dźwiękowych i czuciowych. Na koniec zabawy, przemieściliśmy się do Parku Linowego, który składał się z czterech tras o zróżnicowanym stopniu trudności i wysokości. Niestety, po przejściu obowiązkowego szkolenia przeprowadzonego przez wykwalifikowanego instruktora parku, nastąpiło nagłe pogorszenie pogody i tylko nielicznym uczestnikom udało się przejść cała trasę. Bezpieczeństwo ponad wszystko!

Wszystko co dobre szybko się kończy… W drodze powrotnej do Wyszyny, udaliśmy się do Kielc – stolicy regionu i razem z przewodnikiem spacerowaliśmy po Kadzielni – Rezerwacie Przyrody Nieożywionej z najpiękniejszym w Polsce amfiteatrem wykutym w skale. Zwiedzaliśmy Starówkę, a na niej wczesnobarokowy Kościół Katedralny, Pałac Biskupów Krakowskich z przepięknym ogrodem włoskim. Ostatnim już punktem całej wycieczki był przystanek przy legendarnym dębie „Bartku”, który jest największym i najstarszym znanym w Polsce drzewem.

Zieloną Szkołę 2019 – Góry Świętokrzyskie – wszyscy jednogłośnie uznali za udaną!

Opracował: p. Cezary Szymczak