W słoneczny jesienny dzień 17 października 2019 roku uczniowie klas V, VI a i VI b wraz z opiekunami: p. Grażyną Andrzejczak, p. Moniką Skrzynecką, p. Michałem Zalewskim oraz p. Bogumiłą Żółtowską udali się do Warszawy, aby zwiedzić wnętrza siedziby władców polskich – Zamek Królewski. Mieszkali tu między innymi: Zygmunt III Waza, Jan III Sobieski i Stanisław August Poniatowski.

To właśnie tutaj 3 maja 1791 roku Sejm Czteroletni uchwalił pierwszą w Europie konstytucję. Różne były historyczne losy tego ważnego dla Polski miejsca. Niestety, 17 września 1939 roku część zamku została zburzona, w tym Wieża Zegarowa. Na pamiątkę tego wydarzenia wszystkie zamkowe zegary wskazują godzinę 11.15 – czas wybuchu, a z odbudowanej w 1974 roku wieży grany jest hejnał warszawski, dokładnie o tej samej godzinie.

Przemierzaliśmy, wraz z przewodnikami, słuchając ciekawych opowieści o przeszłości, salę po sali. Podziwialiśmy meble, przepiękne plafony, malowidła ścienne, obrazy, rzeźby, fotele tronowe i różnorodne detale architektoniczne. Wiele z nich to oryginały, ocalałe przed całkowitym zburzeniem zamku w 1944 roku dzięki pracy naukowców pod kierunkiem historyka sztuki Stanisława Lorentza.

Spodobał nam się bardzo "Portret Stanisława Augusta Poniatowskiego w stroju koronacyjnym" autorstwa nadwornego malarza ówczesnego władcy Marcello Bacciarellego, ale największe wrażenie na wszystkich zrobił, niewątpliwie, obraz namalowany przez samego Jana Matejkę - "Konstytucja 3 maja 1791 roku".

Zamek Królewski jest częścią Traktu Królewskiego. Przed nami jeszcze zwiedzanie dalszej części tego popularnego warszawskiego szlaku. Na pewno wiosną wybierzemy się dalej Śladami Królów Polskich.

Opracowała: p. Bogumiła Żółtowska