Dnia 14.03 w naszej szkole obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Matematyki. "Podziwu godna liczba ∏", jak pisała o niej Wisława Szymborska ma swoje święto, które obchodzone jest 14 marca, a tę datę wybrano nieprzypadkowo. Dzień Liczby ∏, łączy się również z datą urodzenia Alberta Einsteina i Wacława Sierpińskiego. Liczba ∏ jest liczbą niewymierną, która określa stosunek obwodu koła do długości jego średnicy. Znana jest również jako stała Archimedesa lub Ludolfina – nazwana na cześć Ludolpha van Ceulena. Uczniowie naszej szkoły, jak co roku włączyli się w działania mające na celu popularyzację matematyki.

Główną ideą tego dnia było rozwijanie zainteresowań matematycznych uczniów. Na korytarzu szkolnym można było spotkać uczniów przebranych za słynnych uczonych: Stefana Banacha (Maciej Szwech), Talesa z Miletu (Julia Baranowska), Pitagorasa (Konrad Dyszkiewicz), Johna Forbesa Nasha (Katarzyna Malinowska), Katherine Johnson (Helena Michałek), Sophie Germain (Natalia Waszkiewicz), Marię Skłodowską-Curie (Gabriela Bruzdowicz). Każdy z uczniów przedstawił na forum klasy biografię i dokonania (w dziedzinie matematyki) wybranego przez siebie uczonego.

Tradycyjnie w programie odbył się konkurs na zapamiętanie jak największej ilości cyfr rozwinięcia liczby ∏. Zwycięzcami w tym roku zostali:

Klasa V Paweł Passon (120 cyfr rozwinięcia liczby ∏)

Klasa VII Anna Bromkie

Klasa VIII A Adam Wilczyński

Klasa VIII B Katarzyna Malinowska (83 cyfry rozwinięcia liczby ∏)

Zwieńczeniem szkolnych obchodów Międzynarodowego Dnia Liczby ∏ był charytatywny kiermasz babeczek przygotowany przez uczniów pod opieką koordynatorów święta oraz opiekuna Szkolnego Koła Wolontariatu „Świetliki”. Uczniowie wraz z rodzicami bardzo chętnie zaangażowali się w organizację kiermaszu przynosząc upieczone w domach babeczki. O tym, że pomagać może każdy, najlepiej wiedzą uczniowie, którzy dołączyli się do akcji. Dzień ten pokazał, że uczniowie, rodzice i nauczyciele naszej szkoły otworzyli swoje serca na potrzeby innych, tych najsłabszych i bezbronnych - dzieci. Całkowity dochód ze sprzedaży słodkości z kiermaszu zostanie przekazany na pomoc rówieśnikom z Ukrainy.

Uzbieraliśmy 992,57 zł!

Dziękujemy gorąco uczniom, rodzicom i nauczycielom za zaangażowanie i pomoc.

Koordynatorzy szkolnych obchodów Międzynarodowego Dnia Liczby ∏