Dnia 15 grudnia 2016 roku uczniowie klas IV, V i VI wraz z opiekunami: p. Agnieszką Byttner, p. Justyną Kordulasińską oraz p. Moniką Skrzynecką wybrali się do warszawskiego teatru Rampa, aby obejrzeć spektakl oparty na motywach powieści naszego patrona Kornela Makuszyńskiego "O dwóch takich co ukradli księżyc". Pogoda dopisała, nawet chwilami pojawiało się słońce, najważniejsze, że, jak na grudzień, nie było mroźno, ponieważ po przedstawieniu zaplanowany był dłuższy spacer po Warszawie.

Do teatru dotarliśmy punktualnie, zdążyliśmy obejrzeć galerię plakatów i zdjęć z różnych widowisk przygotowanych i zagranych w Rampie. Dwie godziny na widowni minęły bardzo szybko. Razem z Jackiem i Plackiem przemierzaliśmy świat w poszukiwaniu kraju, gdzie nie trzeba pracować. Bliźniacy bardzo szybko przekonali się, że takie miejsce nie istnieje, a lenie i nicponie mogą tylko spotkać złych ludzi i napytać sobie biedy. Doskonale zostało oddane przesłanie Kornela Makuszyńskiego, że to w rodzinnym domu jest nam zawsze najlepiej i możemy liczyć na pomoc najbliższych. Dawniej leniwi i niesforni Jacek i Placek, pod wpływem różnych spotkań i wydarzeń, stają się mili, pracowici i dobrzy. Po powrocie do rodzinnego Zapiecka umieją pomagać innym, kochać rodziców i być w porządku wobec wszystkich.

Po spektaklu przejechaliśmy autokarem z Targówka na Plac Krasińskich, a stamtąd doszliśmy aż do Placu Zamkowego. Podziwialiśmy: jeden z najładniejszych w Warszawie pałac Krasińskich, fragment średniowiecznych murów obronnych z Barbakanem, wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO Stare Miasto z dominującą rzeźbą Syreny i Zamek Królewski, odbudowany pieczołowicie po zniszczeniach wojennych. Chwilą zadumy i refleksji uczciliśmy Pomnik Powstania Warszawskiego. Blisko pół wieku, dokładnie 45 lat musiała czekać sława bohaterów powstania warszawskiego na ujawnienie, oddanie należytych honorów, chociażby w postaci odsłonięcia tego pięknego monumentu.

Warszawa - miasto magiczne. By je poznać, polubić i ... wrócić, trzeba tu pobyć, pobłądzić, pójść przed siebie, zachwycić się jego pospiesznym rytmem. Uczniowie już poznają, kojarzą: Tutaj byliśmy podczas poprzedniej wycieczki, pamiętamy te miejsca. Najfajniejsze jest to, że mamy wspaniałych uczniów - grzecznych i kulturalnych, chłonnych wiedzy oraz potrafiących się zachować w każdej sytuacji.

Opracowała - p. Bogumiła Żółtowska