Dnia 25.04.2017 r. odbyła się długo wyczekiwana wycieczka do Łodzi, w której uczestniczyli uczniowie klasy IIIa, IV, V i VI pod opieką nauczycieli: p. Bogumiły Żółtowskiej, p. Edyty Kołodziejskiej, p. Joanny Sikorskiej i p. Justyny Piotrowskiej. Bogaty i ciekawy program wyjazdu dostarczył jego uczestnikom niezapomnianych wrażeń.

Celem wycieczki było pogłębienie wiedzy z zakresu nauk ścisłych i rozwijanie zainteresowań uczniów.

Gotowi do zdobywania nowych umiejętności udaliśmy się do Centrum Nauki "Eksperymentarium" w łódzkiej Manufakturze. Jest to ośrodek typu discovery center, w którym nauka nie ma tajemnic. W "Eksperymentarium" uczniowie korzystali z interaktywnych stanowisk i eksponatów, przeprowadzając ciekawe doświadczenia i prowadząc obserwacje. Uczestnicy zajęć poznali zagadnienia z zakresu nauk ścisłych poszerzając swoją wiedzę i umiejętności oraz świetnie się przy tym bawiąc. Nastepnie wraz z panią przewodnik wyruszyliśmy na krótki spacer jedną z najdłuższych ulic handlowych w Europie - ulicą Piotrkowską. Podziwialiśmy przepiękne kamienice, "szklane podwórko", zobaczyliśmy pomniki: ”Twórcy Łodzi Przemysłowej”, "Lampiarza", "Artura Rubinsteina", "Misia Uszatka", "Juliana Tuwima", „Pomnik Łodzian Nowego Millenium”. Przechodziliśmy "Łódzką Aleją Gwiazd".

O godzinie trzynastej zjedliśmy smaczny obiad. Następnie zwiedziliśmy Muzeum Kinematografii. Uczniowie poznali historię filmu i obejrzeli kolejne ekspozycje poświęcone sztuce filmowej. Dużym zainteresowaniem cieszył się fotoplastikon z wyświetlanymi w trójwymiarze nieruchomymi obrazami, przy którym mogło usiąść jednocześnie dwadzieścia pięć osób. Siedzibą Muzeum Kinematografii w Łodzi jest dziewiętnastowieczny pałac Karola Scheiblera, jednego z największych łódzkich przemysłowców. Oprócz wystaw filmowych, zwiedziliśmy także piękne, zabytkowe wnętrza historyczne. Pałac jest jednym z najczęściej filmowanych obiektów w Łodzi. Powstało tu blisko 30 filmów fabularnych, seriali i spektakli teatralnych.

Na zakończenie wycieczki udaliśmy się do Ogródu Botanicznego. Cała Palmiarnia jest podzielona na trzy niezależne części - pawilon śródziemnomorski, tropikalny oraz pomieszczenie z bogatą kolekcją kaktusów. Oglądaliśmy m.in. ponad 130-letnie palmy, cytrusy, dużą kolekcję storczyków i paproci. Uczniowie karmili rybki i żółwie. W całych zbiorach palmiarni jest ok. 4,5 tys. okazów roślin.

Tego dnia dopisała nam piękna pogoda. Zmęczeni, ale w świetnych humorach, pełni wrażeń i nowych doświadczeń pożegnaliśmy Łódź. Wycieczka była super – warto podróżować i poznawać nowe miejsca.

Opracowała - p. Justyna Piotrowska