Herb PolskiLogo szkoły

26 marca 2018 r. siódmoklasiści z naszej szkoły wspólnie z rodzicami i nauczycielem geografii, panem Grzegorzem Krancem, uczestniczyli w niezapomnianej lekcji astronomii. Ten niezwykły temat został im przybliżony podczas wycieczki do ASTROBAZY znajdującej się przy Szkole Podstawowej w Dobrzyniu nad Wisłą. Na uwagę zasługuje fakt, że sąsiadujące z nami województwo kujawsko-pomorskie jest pierwszym i jedynym regionem w Europie, w którym na tak małej powierzchni działa sieć 14 w pełni wyposażonych obserwatoriów astronomicznych. Dobrzyńskie obserwatorium jest jedną z czternastu placówek naukowych wyposażone w urządzenia służące do systematycznych obserwacji.

Zajęcia dydaktyczne poprowadził pan Łukasz Kołodziejski, opiekun i koordynator Astrobazy. W trakcie prelekcji przybliżył naszym uczniom bogatą tradycję astronomiczną związaną z postacią wybitnego astronoma Mikołaja Kopernika, aż do czasów współczesnych. Uczniowie obejrzeli budynek obserwatorium, a także zostali zapoznani ze sprzętem jakim dysponuje obserwatorium. Pan Ł. Kołodziejski wyjaśnił zasadę działania różnych teleskopów, m.in teleskopu lustrzanego oraz soczewkowego. Młodzi „astronauci” dowiedzieli się wielu ciekawych informacji o Układzie Słonecznym oraz obejrzeli film 3D nt. powstania naszej galaktyki i ciał niebieskich. Ogromne wrażenie wywarł na nich główny teleskop oraz przebywanie pod obracającą się kopułą. Dzięki programowi Sollarium uczniowie podziwiali piękno Wszechświata. Obserwowali on-line nie tylko bliskie obiekty Układu Słonecznego, ale także odległe układy gwiazd.

Wysoki poziom merytoryczny prelekcji oraz walory wizualno – akustyczne sprawiły, że dobrzyńskie obserwatorium było wielką atrakcją dla naszej młodzieży i ich rodziców. Siódmoklasiści przeżyli niezapomniane chwile. Celem utrwalenia zdobytej wiedzy każdy z uczestników dostał obrotową mapę nieba. Podekscytowani z niecierpliwością oczekują kolejnej takiej „podróży kosmicznej”.

Opracował: p. Grzegorz Kranc

 • PILOTAŻOWE WDROŻENIE PROGRAMOWANIA
 • Lepsza Szkoła
 • Program Rządowy Aktywna Tablica
 • Myślę – Rozumiem – Wiem
 • Certyfikat Społecznie Zaangażowanej Placówki
 • Rok Szkoły w Ruchu
 • Owoce w szkole
 • Mleko z klasą
 • BezpieczneWakacje.pl
 • Ratujemy i Uczymy Ratować
 • Klub Bezpiecznego Puchatka
 • Dzień Bezpiecznego Internetu
 • Mazowiecki Kurator Oświaty
 • Lepszy start w edukacyjną przyszłość
 • Mamo! Tato! Wolę Wodę!
 • Akademia Aquafresh
 • Kubusiowi Przyjaciele Natury
 • Projekt Centres PSK
 • Trzymaj formę
 • Zachowaj trzeźwy umysł
 • Odpowiedzialny Kierowca
 • Akademia Profesjonalnego Nauczyciela
 • OPOWIEŚĆ O ŻYDACH POLSKICH
 • AKTYWNA EDUKACJA
 • CERTYFIKAT Instytucji Otwartej na Innowacje
 • CERTYFIKAT BEZPIECZNE PRZEDSZKOLE 2015
 • Program eTwinning
 • Program Wiarygodna Szkoła Podstawowa
 • Mały Miś w Świecie Wielkiej Literatury
 • Podziękowanie dla Szkoły od Pani Minister Edukacji Narodowej