Drukuj

W ramach akcji "Czytamy o historii Polski" biblioteka szkolna wspólnie ze szkolnym kołem wolontariatu przygotowali poranek czytania. Młodzież i dzieci wysłuchały opowiadań czytanych przez zaproszonych gości. Uczniom klas VI, VII i VIII wstrząsające fragmenty wspomnień z obozu w Oświęcimiu przedstawiła pani Aleksandra Nowak – dyrektor i nauczyciel języka polskiego ze Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Dobrzyniu nad Wisłą. Była to niezwykła lekcja historii, ponieważ młodzież spotkała się z tematem dramatu obozu zagłady. „Dziewczęta z Auschwitz” to osobiste historie dwunastu kobiet, które przeżyły obóz. Każda z nich opowiada o swoim doświadczeniu bycia w „piekle na ziemi”. Uczniowie z wielką uwagą i emocjami słuchali dramatycznych historii kobiet, które dały świadectwo bestialstwa niemieckich oprawców.

Piątoklasistom i czwartoklasistom opowiadania zaprezentowały nauczyciele z naszej szkoły. Pani Bogumiła Żółtowska – nauczyciel języka polskiego przeczytała bardzo ciekawą i humorystyczną opowieść o sprowadzeniu do Polski… ziemniaków. Psycholog szkolny - pani Paulina Jaroszewska przypomniała kiedy i w jakich okolicznościach powstał hymn "Mazurek Dąbrowskiego". Pani Emilia Piechota – logopeda szkolny "przeniosła" nas do XI wieku opowiadaniem o pierwszym królu – Bolesławie Chrobrym.

Uczniowie klasy VI a zarazem wolontariusze naszej szkoły przygotowali i przedstawili krótkie opowiadania dla uczniów młodszych klas i przedszkolaków. Dzieci usłyszały legendy o Warsie i Sawie, o złym Popielu, którego myszy zjadły i o złotej kaczce.

Czytanie dziejów Polski było inną, ciekawą lekcją historii, a także propagowaniem czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży.

Opracowała: p. Agnieszka Piotrowska