ODKRYWAMY CZYSTĄ POLSKĘ

Pod takim hasłem w dniu 20 września uczniowie z klas 0 - VI oraz przedszkolaki wraz z opiekunami po raz kolejny wzięli udział w akcji "Sprzątanie Świata" w naszej szkole. "Sprzątanie Świata - Polska" to wspólna lekcja poszanowania środowiska. Jej celem jest promowanie nieśmiecenia, edukacja odpadowa oraz inicjowanie działań, dzięki którym zmniejszy się nasz negatywny wpływ na środowisko.

W ramach akcji wszyscy uczniowie oraz przedszkolaki pod opieką wychowawców i nauczycieli uczestniczyli w zajęciach terenowych. Edukacja ekologiczna w powiązaniu z zabawą przynosi doskonałe efekty. Tegoroczne "Sprzątanie Świata" w naszej szkole połączono z grą fabularną z udziałem przedszkolaków i uczniów w poszukiwaniu Bajkowej Krainy. Uczniowie poszerzali wiedzę z zakresu edukacji ekologicznej, odpadowej, unikania tworzenia odpadów i ich selektywnej zbiórki - czyli "nieśmiecenie", oraz w jaki sposób dbać o czystość środowiska.

Pierwszym etapem zajęć było sprzątanie wyznaczonego terenu poprzedzone instrukcją dotyczącą bezpieczeństwa. Uczniowie z klas 0 - VI zaopatrzeni w rękawiczki i worki porządkowali teren przyszkolny oraz pobliski las.

W tym samym czasie dzielne przedszkolaki pod kierunkiem grupy animatorów odbyły podróż do "Świata Bajek", gdzie wzorowo wypełniły wszystkie powierzone zadania i uratowały Baśniową Krainę. Za aktywną pracę i zaangażowanie dzieci otrzymały odznaki "Przyjaciela Przyrody".

Przykładem przedszkolaków poszli również uczniowie z klas 0 - VI, dla których animatorzy przygotowali zadania związane z zakresu edukacji odpadowej. Dzieci uczyły się w jaki sposób prawidłowo postępować z odpadami, takimi, jak: papier, szkło, baterie, elektrośmieci, metale i tworzywa. Poznały zasady prawidłowego segregowania odpadów, czas ich rozkładu, jak również co zrobić z odpadami, które zagrażają środowisku w sposób szczególny, ze względu na obecność w nich substancji chemicznych, takich, jak, np.: freon, rtęć. Nauce towarzyszyła dobra pogoda, wspaniała zabawa, bardzo dobre humory uczniów biorących udział w grze fabularnej.

Na wszystkich uczestników fantastycznej zabawy czekała miła niespodzianka - ognisko, przygotowane przez Radę Rodziców szkoły.

Uczniowie naszej szkoły chętnie i aktywnie biorą udział w tego rodzaju akcjach organizowanych w ciągu całego roku.

Pamiętajmy - Ziemia jest naszym wspólnym domem i powinniśmy o nią wszyscy dbać!