Dnia 15 listopada 2013 r. w Zespole Szkolno – Przedszkolnym w Wyszynie gościliśmy Gminną Orkiestrę Dętą ze Starej Białej. Młodymi muzykami opiekuje się Grzegorz Dębski – trębacz, muzyk Płockiej Orkiestry Symfonicznej i nauczyciel Państwowej Szkoły Muzycznej w Płocku.

Gminna Orkiestra Dęta to zespół składający się z młodych, ambitnych ludzi, dla których muzyka to swoisty sposób na życie. Swoimi koncertami uświetniają oni wiele uroczystości odbywających się nie tylko na terenie gminy Stara Biała, ale także w całym powiecie płockim. Ich największym sukcesem jest tegoroczne zwycięstwo w XIII Powiatowym Przeglądzie Orkiestr Dętych w Gąbinie.

Celem spotkania była popularyzacja gry na instrumentach, zachęcanie do wspólnego muzykowania.

Po ciepłym powitaniu i zaprezentowaniu orkiestry przez panią dyrektor Katarzynę Warczachowską zebrani uczniowie i nauczyciele wysłuchali utworów: „White roses”, „Marsz pochód”, „Pierwszy krok” oraz z okazji 95 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości „ Pierwsza Brygada”. Kapelmistrz w ciekawy sposób i z poczuciem humoru zaprezentował skład orkiestry dętej. Dowiedzieliśmy się co to jest batuta i buława, jak maszerować i co oznaczają poszczególne ruchy buławą. Obejrzeliśmy filmiki ukazujące próby orkiestry i naukę - jak jednocześnie grać i równo maszerować. Najodważniejsi spróbowali swoich sił w dyrygowaniu orkiestrą. Pod koniec występów wysłuchaliśmy bardzo efektowną mieszankę melodii z filmów: "Stawka większa niż życie", "Czarne chmury", "Polskie drogi", "Przygody pana Michała" oraz "Eye of the tiger" z filmu Rocky Balboa. Na bis orkiestra zagrała marsza, w rytm którego zebrani opuścili salę.

Inicjatorką tego wydarzenia była pani Aldona Nowakoska, która gościnnie wystąpiła tego dnia z orkiestrą, grając na saksofonie. Wszystkie osoby chcące nauczyć się gry na instrumencie dętym, proszone są o zgłoszenie się do nauczyciela muzyki w celu uzyskania bliższych informacji.

Tekst opracowała - p. Aldona Nowakoska