W dniach 26 listopada oraz 2 grudnia 2014 roku w Szkole Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Wyszynie dzięki współpracy i wsparciu finansowym Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Starej Białej odbyły się warsztaty profilaktyczne dla uczniów klas I – III i IV – VI. Tematyka spotkań z uczniami nawiązywała do zagadnień z zakresu profilaktyki agresji i przemocy.

Zajęcia poprowadziła p. Katarzyna Banasiak – pedagog specjalista ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie i Profilaktyki Uzależnień z Centrum Edukacji i Profilaktyki z Krakowa. Warsztaty odbywały się w grupach.

Uczniowie klas I – III uczestniczyli w warsztatach: „Czy dokuczanie jest przemocą?”

Uczniowie klas IV – VI:

• „Agresja i przemoc”
  • „Kreatywność i motywacja”

Warsztaty miały na celu kształtowanie postaw zmierzających do eliminowania zachowań agresywnych przez nabycie umiejętności radzenia sobie ze złością, stresem i frustracją. Podczas spotkania kładziono nacisk na rozwój zachowań asertywnych oraz uświadamianie konsekwencji swoich działań. Następnie uczniowie poszukiwali odpowiedzi na następujące pytania: Czy lubią się uczyć? Czy potrafią efektywnie się uczyć? Co ich motywuje do pracy, nauki?

Spotkania miały charakter interaktywny, odbywały się przy aktywnym udziale dzieci oraz z wykorzystaniem różnorodnych metod: pokazy multimedialne, gry dydaktyczne, drama, debata, zabawy profilaktyczne, zadania indywidualne i praca w grupach.