Dnia 10 lutego 2015 r. w naszej szkole aktywnie obchodziliśmy Dzień Bezpiecznego Internetu. Tegoroczne hasło przewodnie to: "Razem tworzymy lepszy Internet". Uczniowie klasy V przygotowali apel, podczas którego podkreślili rolę każdego internauty w tworzeniu wirtualnego świata, który będzie miejscem bezpiecznym i pozytywnym. Zwrócono uwagę na to, że każdy ponosi odpowiedzialność za to, co robi w Sieci i w jaki sposób z niej korzysta. Prowadzący omówili zalety wynikające z użytkowania sieci, jak również przedstawili zagrożenia, jakie niesie ze sobą niewłaściwe korzystanie z Internetu. Przykłady takich zachowań zaprezentowali podczas projekcji kilkuminutowych filmów.

Szymon Brzozowski, Martyna Czubak i Julia Szczałuba przedstawili scenkę, pt.: "Na ratunek osobie uzależnionej", w której ukazali konsekwencje wynikające ze zbyt częstego spędzania wolnego czasu przed komputerem.

Na zakończenie prowadzący przypomnieli podstawowe zasady bezpiecznego korzystania z Internetu.

Podczas tegorocznych obchodów uczniowie klas IV-VI brali również udział w zajęciach edukacyjnych w zakresie bezpiecznego korzystania z Internetu, zagrożeń z nim związanych oraz sposobów przeciwdziałania jego negatywnym skutkom.

Uczniowie klas V i VI przeszli kurs e-learningowy "Lekcja bezpieczeństwa". Poznali różne możliwości zastosowania sieci - w edukacji, w rozwijaniu swoich zainteresowań, kontaktach z rówieśnikami. Znają zagrożenia prywatności w sieci, konsekwencje nierozważnych działań online, takich jak: wysyłanie i publikowanie zdjęć, przyjmowanie do grona „znajomych” osób bliżej nieznanych, niewylogowywanie się z konta po zakończeniu użytkowania serwisu, udostępnianie haseł i loginów, ignorowanie ustawień prywatności w portalach społecznościowych.

Uczniowie klasy IV ukończyli kurs e-learningowy "3..2..1.. Internet!". Wiedzą co to jest cyberprzemoc i gdzie szukać pomocy w sytuacji zagrożenia, znają konsekwencje zamieszczania w serwisach społecznościowych zbyt wielu informacji na swój temat oraz skutki zbyt częstego korzystania z Internetu.

W ramach Dnia Bezpiecznego Internetu zorganizowano także konkursy dla uczniów klas IV-VI.

Opracowała: p. Justyna Piotrowska