Dnia 23 lutego 2015 r. w Szkole Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Wyszynie obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Święto to ma za zadanie przypomnieć wszystkim narodom, jak ważny jest szacunek do języka ojczystego i dbałość o jego przetrwanie.

„Dawno, dawno temu, za górami, za lasami, za siedmioma morzami mieszkała matka z trzema pięknymi córkami …” - tymi słowami rozpoczęły wspólne obchody Dnia Języka Ojczystego p. Bogumiła Żółtowska, nauczyciel języka polskiego oraz p. Magdalena Matląg, logopeda szkolny. Przedstawiły one baśń, opowiadającą o losach pewnej księżniczki, która dzięki pięknej mowie i stworzeniu wybitnego poematu została żoną księcia. Utwór został napisany specjalnie na tę uroczystość w celu podkreślenia wartości i piękna języka ojczystego.

Następnie, uczennice klasy V i VI zapoznały uczniów, nauczycieli oraz wszystkich gości z tematyką Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego, zwracając uwagę na to, jak ważna jest ochrona dziedzictwa językowego. Po krótkim wprowadzeniu dziewczęta zaprezentowały wiersz Małgorzaty Strzałkowskiej pt. „Mowa polska”, w którego recytację włączyli się pozostali uczniowie szkoły.

Po tym krótkim wstępie zaproszono dziewięciu uczniów z klas IV-VI do wzięcia udziału w konkursie „Łamańce językowe”. Zadaniem uczniów było poprawne przeczytanie wylosowanego wiersza, na którego przygotowanie mieli tylko 10 minut. Wiersze, przepełnione trudnymi do wyartykułowania słowami były dużym wyzwaniem dla naszych uczniów. Jednak poradzili sobie z tym zadaniem bardzo dobrze. Jury w składzie: p. Justyna Dorobek, p. Agnieszka Piotrowska oraz p. Zofia Niedbała wyróżniły wszystkich uczestników. Za każde ze zdobytych miejsc uczniowie otrzymali dyplom oraz piękne nagrody książkowe, które na zakończenie uroczystości wręczyła im Pani Dyrektor Katarzyna Warczachowska.

Nie zabrakło również językowych zabaw dla młodszych uczniów naszej szkoły. Wzięli oni udział w konkursie „Połam język”. Chętni uczestnicy przebijali szpilką wybrane kolorowe balony. Ukryte w nich były krótkie łamańce językowe, które musieli głośno i poprawnie przeczytać. Ale również i z tym zadaniem uczniowie poradzili sobie znakomicie, zostając wynagrodzeni słodkościami.

Do wspólnego świętowania Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego przyłączyli się również uczniowie Oddziału Przedszkolnego, którzy dzięki pomocy wychowawcy p. Katarzyny Magryty przygotowali program artystyczny, pokazujący piękno języka ojczystego. Przypomnieli również utwory, które z pewnością każdy z Nas powinien znać.

Obchody Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego upłynęły zatem w bardzo miłej i radosnej atmosferze. Mamy więc nadzieję, że wejdą one na stałe do kalendarza wydarzeń szkolnych.

Opracowała - p. Magdalena Matląg