Dnia 30 kwietnia 2015 r. w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji obchodów:

1 maja - Święto Pracy
2 maja - Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej
3 maja - Święto Narodowe Trzeciego Maja

„Każdy tyle dłużen swojej Ojczyźnie, na ile go stać przy jego zdolnościach i siłach”
Jan Długosz

W przeddzień obchodów świąt majowych w naszej szkole zorganizowano uroczystą akademię, której myślą przewodnią były słowa piosenki: „Tu wszędzie jest moja ojczyzna”. Uroczystość zgromadziła uczniów szkoły, starsze grupy przedszkolaków, nauczycieli, a także rodziców. Wszyscy spotkali się w pięknie udekorowanej sali gimnastycznej.

Wagi akademii przydawał fakt, że rozpoczęto ją wprowadzeniem pocztu sztandarowego ze sztandarem, który od kilku miesięcy jest dumą naszej placówki. Nawet najmłodsi uczniowie rozumieli powagę chwili, z wielkim przejęciem, śpiewali zarówno hymn państwowy, jak i hymn naszej szkoły.

Następnie płynęły najpiękniejsze strofy: „Pieśni” Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, fragmenty „Kwiatów polskich” Juliana Tuwima oraz wspaniałe słowa naszej noblistki Wisławy Szymborskiej zawarte w „Gawędzie o miłości ziemi ojczystej”. Odpowiedzialni za przygotowanie apelu nauczyciele: języka polskiego - Bogumiła Żółtowska, historii - Agnieszka Piotrowska i muzyki - Mateusz Szulborski przygotowali scenariusz, w który, obok głębokich treści, wartości patriotycznych wplecione były wiadomości o pięknie polskiego folkloru, o naszych narodowych tańcach. Muzyka, tańce, to obok literatury, malarstwa, rzeźby, filmu, teatru ważne elementy naszej tradycji, kultury i tożsamości narodowej.

Młodzi wykonawcy przedstawienia z klasy IV i V przekazali zebranym wiadomości dotyczące historii polskich tańców narodowych, pochodzenia ich nazw, sposobu tańczenia. Uczennice z klasy II przygotowały wiesze tematyczne związane z poszczególnymi tańcami. Uczniowie śpiewali, tańczyli, grali na instrumentach - krakowiaka, kujawiaka, oberka, mazura i poloneza.

Publiczność również włączała się, żywiołowo reagowała, słysząc skoczne melodie.

Drugiego maja obchodzone jest święto ustanowione przez Sejm w 2004 roku - Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.

Uczeń klasy V zaprezentował tekst Kornela Makuszyńskiego tematycznie związany z tym świętem, mówiący o biało - czerwonej fladze, która powiewa na polskich statkach- „Cześć banderze!”. Po raz kolejny utwierdziliśmy się w przekonaniu, że wybraliśmy dobrego patrona dla naszej placówki. Bo tylko taki wspaniały człowiek, utalentowany twórca, a przede wszystkim prawdziwy patriota mógł napisać słowa: „Bandera okrętu jest to dla marynarza taka świętość, że ile razy, wracając z lądu, stawia nogę na pokładzie, odkrywa głowę, w banderze tej bowiem łopoce jego duma i jego godność żołnierza, w czerwonym jej kolorze rumieni się zaschła krew jego poległych towarzyszy, w jej bieli jaśni się czystość wody. Patrzy na banderę swoją z czcią, w niej kocha wolność swoją i swoją ojczyznę, w jej cieniu, a raczej w jej promieniach, jest szczęśliwy i taki wolny, jak morski orzeł, co widzi tylko morze i chmury.”

Jedna z uczennic zwróciła się do obecnych na uroczystości z apelem, abyśmy w te dni majowych świąt zamanifestowali nasz patriotyzm wywieszając biało - czerwone flagi na balkonach i w oknach naszych domów.

Pani dyrektor podziękowała uczniom i nauczycielom za zaprezentowanie niezwykłej lekcji historii i patriotyzmu. Powiedziała, że w naszej placówce dba się o tradycje, kształtuje postawy ważne dla każdego Polaka.

Opracowała - p. Bogumiła Żółtowska