Drukuj

"Lepszy Internet zależy od Ciebie!" pod takim hasłem dnia 18 lutego w naszej szkole odbyły się obchody Dnia Bezpiecznego Internetu, które przeprowadzono w formie warsztatów edukacyjnych. W Polsce Dzień Bezpiecznego Internetu od 2005 roku organizowany jest przez Fundację Dzieci Niczyje oraz Naukową i Akademicką Sieć Komputerową (NASK) – realizatorów unijnego programu Safer Internet.

Podczas warsztatów uczniowie klas I – IV starali się odpowiedzieć na pytanie „Co to jest Internet, do czego go wykorzystują oraz co można zrobić, aby był bezpieczny i pozytywny?”. Podali własne przykłady zastosowania Internetu, obejrzeli wybrane odcinki filmu „Przygody Plika I Foldera w Sieci”. Rozmaite przygody głównych bohaterów, w humorystyczny sposób wprowadziły uczestników zajęć w wirtualny świat, ucząc ich mądrego i bezpiecznego korzystania z komputera oraz Internetu. Uczniowie mają świadomość tego, jak ważne jest zainstalowanie na komputerze odpowiedniego oprogramowania. Wspólnie z nauczycielem przypomnieli podstawowe zasady bezpiecznego korzystania z sieci. Klasa II wykonała plakaty, pt.: „Bezpieczny Internet”.

Warsztaty edukacyjne dla uczniów klas V – VI prowadzone były metodą stacji zadaniowych. Uczniowie mieli do wykonania zestawy ćwiczeń rozdzielone na siedem stacji, o tematyce: zagrożenia w sieci (Seksting, Cyberbullying, Grooming), silne i bezpieczne hasło, gry komputerowe, quiz wiedzy. Dzięki warsztatom utrwalili podstawowe zasady bezpiecznego korzystania z zasobów Internetu oraz poznali cenne wskazówki dotyczące zabezpieczenia swoich danych a także kont. Na zajęciach nauczyciel przedstawił metody tworzenia haseł oraz zwrócił uwagę na problem związany z brakiem świadomości, iż w większości przypadków jedyną formą zabezpieczenia jest hasło. Dzięki przedstawionym danym statystycznym uczniowie dowiedzieli się jakie są najpopularniejsze hasła w Polsce (np.: qwerty).

Podczas obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu 2016 w naszej szkole zwrócono szczególną uwagę na fakt, iż Internet tworzą jego wszyscy użytkownicy. Każdy ma prawo wykorzystywać potencjał sieci mając jednocześnie świadomość odpowiedzialności za swoje działania. Uczniowie odpowiadając na pytanie: „Co można zrobić, aby Internet był lepszy, bardziej bezpieczny? doszli do wniosku, iż każdy użytkownik powinien kreować swój pozytywny wizerunek w wirtualnym świecie. Ważne jest, aby szanować innych użytkowników i respektować ich prawa. Podczas warsztatów ćwiczono również umiejętność radzenia sobie w sytuacjach zagrożenia.

W ramach obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu 2016 uczniowie klas I – VI wzięli udział w szkolnym konkursie informatycznym, którego przedmiotem było wykonanie maskotki: "SIECIAK – STRAŻNIK BEZPIECZNEGO INTERNETU".

Laureatami konkursu w kategorii praca indywidualna zostali:

I Miejsce

Julia Chrobot, klasa V

II Miejsce

Nikola Kwiatkowska, klasa I

III Miejsce

Natalia Skrzynecka, klasa III

Laureatami konkursu w kategorii praca zespołowa zostali:

I Miejsce

Mikołaj Kołodziejski, klasa I

Natalia Bętlejewska, klasa V i Amelia Bętlejewska, klasa II

Wiktoria Mioduska, klasa III

II Miejsce

Kamila Kwiatkowska, klasa I

Lena Pac, klasa I

Maja Siejka, klasa I

III Miejsce

Tamara Nowicka, klasa V

Kuba Jabłkowski, klasa V

Serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów

Zakończeniem obchodów DBI w naszej szkole był udział w projekcie Platforma e-learning kampanii "Dziecko w Sieci". W ramach projektu uczniowie klas I – VI wzięli udział w kursach e – learning: „Poznaj bezpieczny Internet” (klasy I - III), "3..2..1.. Internet!" (klasa IV), "Lekcja bezpieczeństwa" (klasy V i VI).

Dzień Bezpiecznego Internetu 2016

Szkolny koordynator - p. Justyna Piotrowska