Współczesny świat jest pełen zagrożeń. Bezpieczeństwo odgrywa istotną rolę w życiu dziecka, zwłaszcza małego. Wiek przedszkolny to czas, w którym dzieci powinny dowiedzieć się jak najwięcej o otaczającej rzeczywistości, która może nieść szereg rozmaitych zagrożeń. Dzieci muszą nauczyć się przewidywać i radzić sobie w sytuacjach zagrożenia poprzez właściwą ocenę niebezpieczeństwa. Przedszkole ma duży wpływ na kształtowanie osobowości dziecka, dlatego też należy jak najwcześniej rozpocząć systematyczne działania zmierzające do uświadomienia dzieciom grożących im niebezpieczeństw.

Najlepszymi sprzymierzeńcami w osiągnięciu zamierzonego celu są przede wszystkim zasady i normy wpajane dzieciom każdego dnia i konsekwentnie przestrzegane zarówno przez pracowników przedszkola, jak i poszczególnych członków rodzin dzieci.

W naszym przedszkolu kładziemy duży nacisk na bezpieczeństwo dzieci oraz na edukację związaną z bezpieczeństwem. Dlatego w dniu 27 września 2016 roku przedszkolaków odwiedził Policjant z Posterunku Policji w Starej Białej mł. asp. Pan Krzysztof Malanowski.

Policjant zajmujący się sprawami prewencji rozmawiał z dziećmi o bezpieczeństwie na drogach, przypomniał jak prawidłowo przechodzić przez jezdnię, jak zachować się, gdy zaczepi nas ktoś obcy i jak uniknąć ugryzienia przez psa. Poruszył również temat o korzyściach w noszeniu ubrań i obuwia posiadającego elementy odblaskowe.

Odwiedziny Pana Policjanta odbyły się w każdej grupie przedszkolnej, pogadanki dotyczyły szeroko pojętego bezpieczeństwa oraz utrwalenia ważnych numerów alarmowych: 112 i 997. Przedszkolaki chętnie zadawały pytania dotyczące codziennej pracy policjanta.

Od dzisiaj na pewno żaden przedszkolak nie będzie obawiał się spotkania z funkcjonariuszem. Policjant będzie kojarzył się, jako osoba, do której należy zwrócić się o pomoc.

Serdecznie dziękujemy Panu Policjantowi za ciekawe spotkanie, wspaniałe przeżycia i przybliżenie tak odpowiedzialnego zawodu, jakim jest zawód policjanta.

Opracowała: p. Marzena Rychlińska