28 marca 2017 roku grupa trzydziestu uczniów klas IV, V i VI wzięła udział w programie edukacyjnym Tesco „Od uprawy do potrawy”. Uczniowie wraz z opiekunami wybrali się na wycieczkę do Włocławka do sklepu TESCO, gdzie uczestniczyli w Ekspedycji Smaków – w formie gry terenowej w poszczególnych częściach sklepu wykonywali zadania, odnajdowali ukryte naklejki, degustowali owoce i warzywa.

Dzięki uczestnictwu w programie uczniowie:

• zdobyli wiedzę o pochodzeniu produktów i ich sezonowości (w przypadku warzyw i owoców), a co za tym idzie różnicowaniu diety w zależności od pór roku i bazowaniu na regionalnych produktach;
  • mogli spróbować wielu produktów, poznać nowe smaki i odkryć różnorodność zdrowych produktów. Była to inspiracja, by na co dzień wybierać produkty pełnowartościowe (w miejsce produktów przetworzonych);
  • nauczyli się prawidłowego czytania etykiet i przekonali się, że produkty posiadają różny skład i dwa produkty z pozoru identyczne mogą się bardzo różnić;
  • zdobyli wiedzę o przechowywaniu żywności: edukacja w zakresie właściwego przechowywania żywności i jej poszanowania (niemarnowanie);
  • przypomnieli sobie informacje o piramidzie żywieniowej wraz z omówieniem elementów wchodzących w skład nowej piramidy żywieniowej;
  • zdobyli wiedzę o prawidłowym nawodnieniu organizmu - rola wody i ile dziennie wody należy spożywać.

Na koniec Ekspedycji uczniowie zostali obdarowani pakietem materiałów edukacyjnych programu „Od uprawy do potrawy” oraz każdy uczestnik Ekspedycji otrzymał paczkę ze zdrowymi przekąskami oraz wodą.

Wycieczka była ciekawą alternatywą dla tradycyjnych zajęć związanych ze zdrowym odżywianiem. Uczniowie, mogli spróbować, dotknąć i samemu wyciągać wnioski na podstawie wykonanych zadań, a – co najważniejsze – zainteresować się zdrowym jedzeniem oraz nauczyć się dokonywać właściwych wyborów.

Opracowała - p. Agnieszka Byttner