8 maja 2017 r. przedszkolaki z grupy „Jeżyki” uczestniczyły w warsztatach „Dzieciaki Sadzeniaki” organizowanych w sklepie Leroy Merlin w Płocku. Dzieciaki Sadzeniaki to warsztaty dla dzieci przedszkolnych i uczniów młodszych klas szkoły podstawowej. Celem akcji jest nauczenie dzieci pielęgnacji roślin i pokazanie im, jakie warunki są najlepsze dla prawidłowego ich rozwoju.

Warsztaty zostały podzielone na dwie części: teoretyczną i praktyczną. W części teoretycznej dzieci dowiedziały się, czego rośliny potrzebują do życia; co człowiek zawdzięcza roślinom (m.in. tlen, czystsze powietrze, papier, tkaniny, ubrania, kredki, cień w słoneczny dzień, owoce, warzywa, tereny zielone do zabaw i uprawiania sportów), jaką pełnią rolę w ekosystemie (stanowią pożywienie zwierząt, dają im schronienie, dom); nauczyły się odróżniać drzewo od krzewu. Dzięki przygotowanej prezentacji o ekologii, przedszkolaki poznały również wiele ciekawostek ze świata roślin. Dowiedziały się m.in., że:

• najmniejszą rośliną kwiatową na świecie jest Wolffia Angusta z Australii (osiąga ona zaledwie 0,6 mm długości oraz 0,33 mm szerokości i waży 0,15 mg),
  • największy pojedynczy kwiat posiada Raflezja Arnolda zwana także Bukietnicą Arnolda (kwiat osiąga średnicę do 91 cm i waży do 11 kg),
  • największe nasiono na świecie wykształca bardzo rzadki gatunek Palmy - Lodoicja Seszelska (waży ono 20 kg),
  • największym owocem na świecie jest Jackfruit (wyjątkowe okazy mogą ważyć po 35 kg i mierzyć ok. 90 cm),
  • istnieją rośliny owadożerne, takie jak będąca pod ochroną Rosiczka lub obejrzana na warsztatach Muchołówka.

Po części teoretycznej dzieci przystąpiły do części praktycznej warsztatów. Każdy przedszkolak otrzymał fartuszek ochronny, doniczkę, kamyki, nasiona, dostęp do ziemi i tak zaopatrzony przystąpił do pracy. Dzieci, według wskazówek pani prowadzącej warsztaty, wysiały maciejkę. Wszystkie dzieła zostały zabrane do przedszkola.

Po skończonej pracy dzieci otrzymały batoniki, soczki oraz dyplomy - była to dodatkowa niespodzianka dla przedszkolaków.

W podziękowaniu za przeprowadzone zajęcia dzieci wykonały pracę plastyczną, która wraz z albumem i dyplomem „Przyjaciela Przedszkola” od Pani Dyrektor została podarowana pracownikom sklepu Leroy Merlin.

Opracowała - p. Izabela Zaniuk