Nigdy czarowniejszą pieśnią
Nie kusiła Odysa syrena...
Gdyby fiołki i konwalie
Zamiast pachnąć grać umiały,
Byłaby to muzyka Szopena.
Leopold Staff, Nonsens

Dnia 31 maja 2017 r. uczniowie klas trzecich, udali się na niezwykle edukacyjną wycieczkę, której celem było bliższe spotkanie z postacią Fryderyka Chopina.

Na wstępie udaliśmy się do Brochowa, wsi położonej przy zachodniej granicy Puszczy Kampinoskiej. Znajduje się tam kościół parafialny św. Jana Chrzciciela o charakterze obronnym, który stanowi wyjątek w polskiej architekturze. Położony malowniczo nad rzeką Bzurą, renesansowy w formie, otoczony warownymi murami i basztami, to szczególnie ważne miejsce związane z rodziną Chopinów. Tu bowiem w 1806 r., wzięli ślub rodzice Fryderyka Chopina, a w Wielkanoc 23 kwietnia 1810 r. miał miejsce chrzest małego Fryderyka. W brochowskich aktach kościelnych, znajdowały się również wzmianki o ślubie siostry Fryderyka, Ludwiki.

Kolejny przystanek to Żelazowa Wola, gdzie znajduje się muzeum - Dom Fryderyka Chopina, otoczony parkiem. Tutaj powitaliśmy panią przewodnik, która oprowadziła nas po dworku, w którym urodził się znakomity kompozytor. Dowiedzieliśmy się, że w każdą niedzielę odbywają się tu recitale chopinowskie w wykonaniu m.in laureatów Konkursów Chopinowskich. Spacerując alejkami parku, przez który przepływa rzeka Utrata, przy dźwiękach mazurków i sonat, z zachwytem podziwialiśmy niezwykłe gatunki drzew i roślin z całego świata.

Zaopatrzeni w pamiątki, po sutym posiłku, wróciliśmy do szkoły, aby opowiedzieć o niezwykłej lekcji.

Opracowała - p. Joanna Sikorska