Drukuj

W dniu 12 czerwca 2019 r. uczniowie klas V,VI, VII i VIII naszej szkoły uczestniczyli w pokazach doświadczeń i eksperymentów z chemii i fizyki.

Największym zainteresowaniem cieszyły się doświadczenia z wykorzystaniem „suchego lodu”, czyli zestalonego w temperaturze – 780o C dwutlenku węgla. W temperaturze pokojowej „suchy lód” ulega procesowi sublimacji, czyli bezpośredniej zamianie ciała stałego w gaz. Nie obserwuje się zjawiska topnienia. Uczniowie zostali zapoznani z zasadami bezpiecznego używania „suchego lodu” i obserwowali zjawisko jego sublimacji.

W pokazy zaangażowali się uczniowie klasy VIII. Ubrani w odzież ochronną prezentowali doświadczenia, między innymi, tworzyli ogromne bańki wypełnione dwutlenkiem węgla, wytwarzali bardzo dużo małych baniek wypełnionych dwutlenkiem węgla, „pompowali” balony dwutlenkiem węgla. Prezentowali zjawisko dyfrakcji i rozszczepienia światła z użyciem specjalnych okularów, obrazy powstające w soczewkach Fresnela i zwierciadłach kulistych. Uczniowie mogli zbudować prosty obwód elektryczny, poznali zjawisko elektryzowania ciał przez tarcie oraz zjawiska magnetyczne. Mieli możliwość zobaczenia zastosowania soku z czerwonej kapusty jako wskaźnika chemicznego. Obserwowali jaką przyjmie barwę, jeżeli dodamy do niego octu, a jaką po dodaniu wodnego roztworu sody. Mogli się przekonać, że nauka może być świetną zabawą.

Doświadczenia przygotowano i prezentowano pod nadzorem nauczycieli: pani Jadwigi Kruczyńskiej, pani Ewy Daniszewskiej i pana Marcina Komorowskiego.

Zapraszamy na ciąg dalszy w przyszłym roku szkolnym.

Opracowała: p. Jadwiga Kruczyńska