Z pojęciem „Armia Krajowa” kojarzyć się może dzień 27 września 2019 r. Tego dnia uroczyście obchodzimy w Polsce Dzień Polskiego Państwa Podziemnego, święto żołnierzy AK. Niewątpliwie ważną datą jest również 14 luty 1942 r. To wtedy bowiem oficjalnie zaczęła funkcjonować nazwa „Armia Krajowa”. Nazwa-symbol, nazwa obejmująca niemal całokształt wysiłku zbrojnego polskiej konspiracji.

W tym też dniu 2019 roku, odbył się II Powiatowy Festiwal Pieśni i Piosenki Patriotycznej „Pieśń ujdzie cało…”. Konkurs zorganizowany został przez Szkołę Podstawową z oddziałami integracyjnymi nr 23 im. Armii Krajowej w Płocku, w ramach obchodów święta szkoły.

W kategorii wokalnej, nasz zespół „Kornelki”, zdobył zaszczytne pierwsze miejsce! Jest to nie wątpliwie, wielkie wyróżnienie, tym bardziej, że w składzie jury zasiedli: dr hab. Maciej Kołodziejski – profesor nadzw. Karkonoskiej Państwowej Szkole Wyższej w Jeleniej Górze, muzyk, pedagog muzyki, ekspert MEN, Pan Michał Zawadzki – dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Karola Szymanowskiego w Płocku oraz Pan Sławomir Gałczyński – dyrygent chóru „Minstrel” płockiej „Małachowianki”.

Składamy wielkie gratulacje dla wszystkich chórzystów za godne reprezentowanie naszej szkoły oraz tak ogromny sukces.

Opracował: p. Cezary Szymczak