Lato żegnamy- jesień witamy.

Poniedziałek 23 września był dla przedszkolaków z grup „Malinki”, Odkrywcy” oraz „Tropiciele”, dniem pełnym wrażeń.

Starsze grupy wraz z wychowawcami wybraly się na pierwszy jesienny spacer do lasu. Celem naszego spaceru była obserwacja zmian zachodzących w przyrodzie jesienią. Dzieci mogły obserwować naturalne środowisko roślin, zwierząt. Przedszkolaki poznawały przyrodę słuchając jej odłogów, patrząc na otaczające nas środowisko, dotykając darów jesieni np. szyszek, żołędzi, kasztanów, liści. Obserwacja lasu, porównywanie jak wygląda w różnych porach roku, dodało do spaceru dużą wartość poznawczą. Dzieci słuchały odgłosów lasu. Aby stworzyć kąciki przyrodnicze w salach, dzieci przynosiły „dary”, które „Pani Jesień” zostawiła w lesie. Były to kolorowe liście, które już spadły z drzewa, szyszki, żołędzie, kasztany, jarzębina. Podczas spaceru dzieci nauczyły się jak prawidłowo zachować się w lesie, tak aby nie zaburzyć naturalnego środowiska roślin i zwierząt. Dowiedziały się, ze las to źródło świeżego powietrza. Spacer do lasu był doskonałą okazją do przebywania na łonie natury, oddychania świeżym powietrzem, oglądaniem zmian jakie zaszły w przyrodzie wraz z pojawieniem się jesieni. Dzieciom bardzo podobał się spacer i kontakt z przyrodą.

Opracowała: p. Renata Kalinowska