"Tu wszędzie jest moja Ojczyzna…"-te słowa stały się mottem akademii, która 8 listopada 2019 roku odbyła się w naszej szkole w związku Narodowym Świętem Niepodległości-101. rocznicą odzyskania przez Polskę wolności. W czasie uroczystości uczennice klasy siódmej przedstawiły w krótkim rysie historycznym proces dochodzenia Polaków do wolności oraz zaprezentowały wiersze o charakterze patriotycznym ze szczególnym akcentem na rolę Ojczyzny i patriotyzm w czasach pokoju.

Kolejna część sptkania to przepiękne pieśni patriotyczne- zarówno legionowe, jak i te bardziej współczesne- w wykonaniu chóru szkolnego, który zaprosił wszystkich zgromadzonych do wspólnego śpiewu. Usłyszeliśmy w nowych aranżacjach, a także w wykonaniach solowych m. in. „Marsz Pierwszej Brygady”, „Wojenko, wojenko”, „Rozkwitały pąki białych róż”, „Miasto 44”. Wspólny śpiew i szczególny charakter utworów wprowadził nas w niezwykłą atmosferę.

Dalszy ciąg uroczystości miał miejsce na placu masztowym, przed kamieniem ze słowami Marszałka Józefa Piłsudskiego „Wolność nie jest nam dana raz na zawsze…”. W tym miejscu zgromadziła się cała społeczność Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Wyszynie, by wspólne włączyć się do akcji „Szkoła do hymnu!” zainicjowanej przez Ministra Edukacji Narodowej oraz Radę Dzieci i Młodzieży W szczególnie uroczystej atmosferze odśpiewaliśmy o symbolicznej godzinie 11:11 cztery zwrotki hymnu państwowego.

Następnie głos zabrała dyrektor szkoły - Pani Katarzyna Warczachowska, która w pięknych słowach skierowanych do uczniów, nauczycieli i rodziców mówiła, że patriotyzm, to coś niezwykle ważnego, co należy kultywować na co dzień, coś, co jest przejawem naszych zachowań, postawy, szacunku dla tradycji i przeszłości.

Warto w tym miejscu podkreślić również, że wszystkie działania o charakterze patriotycznym naszej szkoły i przedszkola, które miały miejsce w roku szkolnym 2018/2019 i 2019/2020 zostały zauważone przez najwyższe władze państwowe naszego kraju-Pana Prezydenta Andrzeja Dudę, który przesłał nam list i flagę państwową.

1. List PREZYDENTA RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ ANDRZEJA DUDY

Opracowała: p. Grażyna Andrzejczak