13 grudnia uczniowie klasy VI B wraz z wychowawcą - p. Januszem Nowakiem wzięli udział w wyjątkowym wydarzeniu edukacyjnym. Uczestniczyliśmy w warsztatach astronomicznych, na które zostaliśmy zaproszeni przez Szkołę Podstawową w Dobrzyniu nad Wisłą. Szkoła ta wzięła udział w konkursie „Ale kosmos!”, organizowanym przez Centrum Nauki Kopernik i wygrała projektem „Pierwsza gwiazdka”, co stało się pretekstem do podjęcia tematów dotyczących astronomii.

38. Rocznica ogłoszenia stanu wojennego.

Spotkanie rozpoczęło się od uczczenia minutą ciszy ofiar tragicznych wydarzeń, których doświadczyła nasza ojczyzna 38 lat temu (ogłoszenie stanu wojennego).

Następnie dyrekcja szkoły powitała zaproszonych gości, opiekunów młodzieży oraz 150 uczniów, biorących udział w warsztatach.

Termin spotkania nie był przypadkowy: dokładnie 50 lat temu po raz pierwszy człowiek postawił stopę na Księżycu, natomiast w wigilię Bożego Narodzenia 1968 roku, astronauci statku kosmicznego Apollo 8 jako pierwsi ludzie okrążyli Księżyc. Po raz pierwszy ludzie zobaczyli, jak nasza planeta wygląda z kosmosu i jako pierwsi zobaczyli wtedy wspaniały wschód Ziemi, która wyłoniła się zza horyzontu Srebrnego Globu. Tak narodziło się jedno z najpiękniejszych zdjęć Ziemi, które dziś możemy oglądać w albumie "100 fotografii, które zmieniły świat". Po zrobieniu zdjęcia - podczas transmisji telewizyjnej na Ziemię, w Wigilię Bożego Narodzenia 1968r., wzruszeni astronauci odczytali pierwsze 10 wersów z Księgi Rodzaju. Z wokółksiężycowej orbity na Ziemię popłynęły słowa: „Na początku Bóg stworzył niebo i ziemię. Ziemia zaś była bezładem i pustkowiem…”.

Z całą pewnością za kilka dni w gronie najbliższych i my będziemy odczytywać te wersy tyle, że przy wigilijnych stołach. Zaś podczas warsztatów zastanawialiśmy się, co mogło prowadzić Mędrców do betlejemskiej stajenki – kometa, koniunkcja planet czy supernowa? Jak umierają gwiazdy itp. Każdy mógł udać się w podróż z mobilnym planetarium. Gwoździem programu były oczywiście warsztaty (robotyka, meteoryty, warsztaty komety, lasery, rakiety, warsztaty stacji kosmicznej ISS) dla naszej wspaniałej młodzieży.

Istotnym punktem programu był wykład pt. „Co mogło prowadzić mędrców”- pana Sebastiana Soberskiego – kierownika Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego w Grudziądzu, radioobserwatora w Katedrze Radioastronomii UMK, prowadzącego program „Obserwatorium”.

Kolejna prelekcja to „Tajemnice meteorów i meteorytów”- p. Jacka Drążkowskiego – popularyzatora Astronomii, redaktora najstarszego czasopisma astronomicznego Urania – postępy astronomii, kolekcjonera i znawcy meteorytów, tegorocznego laureata nagrody Polskiego Towarzystwa Astronomicznego im. Włodzimierza Zonna za popularyzację wiedzy o Wszechświecie.

Ostatnie wystąpienie należało do członków Koła Naukowego Robotyków, działających przy Politechnice Warszawskiej.

Interesującym punktem warsztatów było zwiedzanie astrobazy.

Uczniowie byli pod dużym wrażeniem warsztatów, ponieważ przybliżyły im one nieznane dotąd tematy, związane z astronomią. Kto wie, może ktoś połknął bakcyla i astronomia stanie się jego pasją…

Serdeczne podziękowania dla Szkoły Podstawowej w Dobrzyniu nad Wisłą za możliwość udziału w warsztatach.

Po powrocie do wyszyńskiej szkoły uczniowie wraz z p. Januszem Nowakiem doświadczyli serdeczności ze strony p. Bogumiły Żółtowskiej, która przywiozła pizzę, zasponsorowaną przez Rodziców uczniów klasy VI B.

Pierwsza gwiazdka

Opracował: p. Janusz Nowak