Międzynarodowy Dzień Ziemi

22 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Ziemi, którego celem jest zwrócenie uwagi na kwestie ochrony środowiska naturalnego, w tym promowanie zachowań proekologicznych.

Ciekawostki związane z Dniem Ziemi:

1. Pierwszy Dzień Ziemi obchodzony był 22 kwietnia 1970 roku w Stanach Zjednoczonych. 20 milionów ludzi zebrało się na ulicach Ameryki, aby pokojowo zaprotestować przeciwko rewolucji przemysłowej. W rezultacie narodził się ruch ekologiczny.
  2. W 1990 roku zorganizowano pierwszy Międzynarodowy Dzień Ziemi, do którego obchodów przyłączyło się 200 milionów ludzi ze 141 krajów.

3.  W Polsce obchody Dnia Ziemi zostały zapoczątkowane w 1990 r.

1. Każdego roku, 22 kwietnia, dorośli i dzieci zbierają śmieci, sadzą drzewa, oczyszczają rafy koralowe, pokazują filmy, podpisują petycje i planują lepszą przyszłość naszej planety.
  2. Niektóre szkoły i społeczności obchodzą Dzień Ziemi przez cały tydzień, aby wydłużyć czas, w którym ludzie skupiają się na Ziemi.
  3. Dzień Ziemi jest ważny, aby przyczynić się do zwiększenia świadomości wpływu, jaki wywieramy na środowisko i co można z nim zrobić.
  4. Dzień Ziemi został oficjalnie nazwany przez Organizację Narodów Zjednoczonych w 2009 roku Międzynarodowym Dniem Matki Ziemi.
  5. Podczas obchodów Dnia Ziemi w 2011 r. w Afganistanie 28 milionów drzew zostało posadzonych przez ruch Dnia Ziemi.
  6. W Panamie posadzono i utrzymano 100 zagrożonych gatunków storczyków, aby zapobiec ich wyginięciu na cześć Dnia Ziemi.
  7. W Dniu Ziemi 2012 ponad 100 000 osób jeździło rowerami w Chinach, aby zmniejszyć emisję CO2 i zaoszczędzać paliwo.
  8. Do recyklingu puszek aluminiowych potrzeba 90% mniej energii, niż do produkcji nowych.
  9. Przeciętna osoba wyrzuca codziennie około 4 kg śmieci.
  10. Zaledwie 27% gazet w USA podlega procesowi recyklingu. Gdyby wszystkie one zostały poddane recyklingowi, zaoszczędziłoby to jedną czwartą miliarda drzew w całym roku.
  11. Każdego roku do oceanów wyrzucanych jest 5.000.000.000.000 kilogramów śmieci. Odpady z tworzyw sztucznych zabijają co najmniej 1 milion stworzeń w oceanie rocznie.

Niestety w tym roku będziemy celebrować ten dzień w znacznie inny sposób niż do tej pory. Wszystko przez epidemię koronawirusa. Mimo wszystko jest kilka rzeczy, które możemy zrobić, aby chronić nasze środowisko.

Podejmij wyzwanie:
 Wyjdź z domu i poszukaj przyrody wokół siebie, zobacz jak przyroda walczy o swoje miejsce  (np. drzewka na gzymsach, dachach komórek, rośliny wyrastające z murów, w pęknięciach asfaltu, między płytami chodnikowymi), przyjrzyj się drzewom w twojej okolicy, dotknij ich, powąchaj, przyjrzyj się liściom, zidentyfikuj gatunek
Znajdź miejsce do zazielenienia albo rozkwiecenia i zrób to. Pozyskaj od znajomego działkowca sadzonki albo nasiona mało wymagających, lokalnych roślin, kwiatów i posadź/wysiej je. Nie chodzi o zakładanie całych ogródków, ale o drobne zazielenianie okolicy. A może już to zrobiłeś i chcesz się pochwalić zrób zdjęcie i prześlij je na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Beata Bornińska – wychowawca świetlicy