Drukuj

Zaburzenia odżywiania to poważny problem dotykający dzieci i młodzież. Szacuje się, że anoreksja wykazuje się największym wskaźnikiem śmiertelności ze wszystkich chorób natury psychicznej. Jak w większości chorób, również w zaburzeniach odżywiania, można zauważyć pierwsze objawy i podjąć odpowiednie działanie.

 

Jakie są przyczyny zaburzeń odżywiania?

Dokładne przyczyny zaburzeń nie są znane, ale do ich wystąpienia może przyczyniać się:

 

W zaburzeniach odżywiania prawie nigdy nie ma jasnego początku rozwoju choroby. Pierwsze objawy pojawiają się stopniowo i są trudne do wychwycenia, ponieważ osoba chora w sposób nieświadomy lub świadomy stara się je ukrywać.

 

Które zachowania powinny wzbudzić czujność rodzica?

Zaburzenia odżywania mogą nie być łatwe do wykrycia, ponieważ choroba powoduje, że chory zachowuje się bardzo skrycie. Za wszelką cenę próbuje ukryć problem. Np. osoba z anoreksją robi zakupy żywnościowe, gotuje dla rodziny, ale sama nie je.

Jednak rodzice, którzy przebywają z dzieckiem na co dzień i dobrze je znają, mają szansę zauważyć nienaturalne zachowania, budzące niepokój. Często jednak nie są świadomi zagrożenia, jakie niosą zaburzenia odżywiania.

 

POWINNO CIĘ ZANIEPOKOIĆ, JEŚLI DZIECKO:

 

Jeżeli rodzic zaobserwuje u swojego dziecka któreś z tych zachowań, powinien niezwłocznie z nim porozmawiać i – jeżeli jest taka potrzeba – podjąć dalsze kroki.

 

Szczegółowe informacje na temat diety w leczeniu anoreksji i prawidłowego sposobu odżywiania można znaleźć na stronie Narodowego Centrum Edukacji Żywieniowej.

 

Z uwagi na to, że każdy chory wymaga indywidualnego podejścia warto skonsultować się z dietetykiem.

 

Źródło: https://pacjent.gov.pl/zapobiegaj/anoreksja-i-bulimia