Drukuj

Coroczne święto obchodzone 21 lutego, mające na celu podnoszenie świadomości językowej oraz kształtowanie poczucia odpowiedzialności za polszczyznę. Od kilku lat kultywujemy w naszej szkole to wyjątkowe święto.

W tym roku uczniowie klas: V, VI i VII pod opieką p. Agnieszki Piotrowskiej, p. Michała Kowalskiego i p. Bogumiły Żółtowskiej udali się do Książnicy Płockiej na spotkanie z językoznawcą w ramach organizowanego przez tę niezwykle ważną dla kultury naszego miasta instytucję cyklu "Tumskie Potyczki Językowe". Uczniowie mieli okazję usłyszeć historię życia i twórczości patrona biblioteki - urodzonego w Płocku poety Władysława Broniewskiego. Zostaliśmy zapoznani z najnowszym komputerowym centrum wyszukiwania książek. W ramach ciekawostek mogliśmy zajrzeć w różne zakątki i zakamarki historycznego budynku i przekonać się między innymi, jak wyglądały stare katalogi, umieszczone w drewnianych skrzyneczkach.

To już historia, te czasy odeszły do lamusa. Obecnie zdecydowanie szybciej i wygodniej czytelnik może wyszukać potrzebną mu książkę spośród 80 000 woluminów zgromadzonych w książnicy. Odwiedziliśmy też czytelnię, poznaliśmy zasady korzystania z książek i czasopism bez możliwości wypożyczenia ich do domu. Są to zwykle wydawnictwa cenne, z których czerpią wiedzę uczniowie i studenci. Ciekawostką było to, że jedna z uczennic podała swoją datę urodzenia i już po chwili mogliśmy przeczytać na łamach" Gazety Wyborczej", co się właśnie tego dnia wydarzyło w Płocku, w Polsce i na świecie.

Uczniowie wzięli też czynny udział w zajęciach dotyczących tego, jak posługiwać się piękną polszczyzną, poznali znaczenie wielu frazeologizmów, które, prawidłowo użyte, wzbogacają nasz język polski.

Finałem wyjazdu była wspólna fotografia przy monumentalnym pomniku Władysława Broniewskiego, na którym umieszczone są fragmenty wierszy poety: "Z tumskiej spoglądam góry na królewski las ..."

Składamy podziękowania dla pracowników Książnicy Płockiej za niezwykle serdeczne przyjęcie nas i podzielenie się z młodzieżą swoją fachową wiedzą. To było kolejne ważne spotkanie dla uczniów naszej szkoły, którzy umieją się zachować w różnych sytuacjach, widać, że "z niejednego pieca chleb już jedli".

Opracowała: p. Bogumiła Żółtowska