wycieczka_warszawa

W dniu 18 listopada odbyła się jednodniowa wycieczka do Warszawy, której celem było zwiedzanie Cmentarza Powązkowskiego, Muzeum Powstania Warszawskiego oraz Muzeum Świata Iluzji. Uczestnikami byli uczniowie klasy VI, VII i VIII. Opiekę sprawowali nauczyciele: p. Agnieszka Byttner, p. Monika Skrzynecka, p. Justyna Kordulasińska i p. I. Wiśniewska.

Najpierw zostaliśmy oprowadzeni po Cmentarzu Wojskowym. Przewodnik przybliżył nam historię wielu spoczywających tam osób, m.in. bohaterów książki A. Kamińskiego „Kamienie na szaniec”, powstańców warszawskich czy żołnierzy poległych w Bitwie Warszawskiej.

Podczas wizyty w muzeum Powstania Warszawskiego uczniowie naszej szkoły mogli przybliżyć sobie obraz jednego z najtragiczniejszych wydarzeń naszej historii, stanowiącego bez wątpienia do dziś przykład męstwa, heroizmu i walki o wolność. Ekspozycje ukazywały życie codzienne powstańców i zwykłych Warszawiaków, grozę walk oraz umundurowanie, broń jak również wygląd kanałów, fotografie autentycznych scen powstańczych i bohaterów zrywu. Uczestnicy wycieczki obejrzeli też niedługi, ale przejmujący film w 3D pokazujący miasto zaraz po wyzwoleniu jako istne „morze ruin”. Pobyt w tym szczególnym miejscu pozostawił niezatarte wrażenia.

Ostatnim punktem naszej wycieczki było Muzeum Świat Iluzji, gdzie młodzież odkrywała interaktywną, edukacyjno-rozrywkową przestrzeń, w której można było na przykład podjąć wyzwanie utrzymania równowagi w zakręconym tunelu lub zrobić mnóstwo zdjęć w oryginalnych ujęciach w ciekawej perspektywie. Podczas wieczornej drogi do autokaru mogliśmy jeszcze zobaczyć Barbakan, mury miejskie oraz pomnik Małego Powstańca.

Uczniowie zmęczeni, ale zadowoleni wrócili do Wyszyny.

Opracowała: Justyna Kordulasińska