Dnia 5 marca 2024 r. w naszej szkole odbyły się warsztaty profilaktyczne o tematyce zaburzeń odżywiania, a jednocześnie promujące zdrowy styl życia bez uzależnień, które prowadził specjalista profilaktyki uzależnień, Pan Robert Jesionek. Warsztaty realizowane były w klasach I – VIII, a tematyka i sposób prowadzenia pogadanki dostosowywany był do zainteresowań i możliwości młodszych i starszych uczniów szkoły.
Cele:
- profilaktyka zaburzeń odżywiania,
- promowanie zdrowego stylu życia,
- profilaktyka życia wolnego od uzależnień.
Zaburzenia odżywiania to poważny problem dotykający młodzieży. Szacuje się, że anoreksja wykazuje się największym wskaźnikiem śmiertelności ze wszystkich chorób natury psychicznej. Jak w większości chorób, również w zaburzeniach odżywiania, można zauważyć pierwsze objawy i podjąć odpowiednie działanie. W zaburzeniach odżywiania prawie nigdy nie ma jasnego początku rozwoju choroby. Pierwsze objawy pojawiają się stopniowo i są trudne do wychwycenia, ponieważ osoba chora w sposób nieświadomy lub świadomy stara się je ukrywać.
Prowadzący szczególną uwagę zwrócił na narastające w ostatnich latach uzależnienie młodych osób od napojów energetycznych. Napoje energetyczne nie są przeznaczone dla dzieci. Kofeina, która jest często głównym składnikiem pobudzającym, nie powinna znaleźć się w ich diecie, ponieważ ma działanie psychoaktywne. U młodych osób jej spożywanie może doprowadzić do rozdrażnienia, nadmiernego pobudzenia, trudności ze skupieniem, a przy bardzo dużej podaży tej substancji (5 mg na kilogram masy ciała na dobę) powoduje wzrost ciśnienia tętniczego krwi. Dodatkowo kofeina utrudnia zasypianie i wpływa na jakość snu dziecka.
Szczególnie narażone na niepożądane działanie napojów energetycznych są dzieci borykające się z chorobami układu sercowo-naczyniowego, chorobami nerek, wątroby, nadczynności tarczycy, cukrzycy, a także z trudnościami emocjonalnymi oraz neurologicznymi.
Mamy nadzieję, że zdobyta wiedza przyczyni się do poprawy zdrowia, nawyków żywieniowych, podejmowania dobrych wyborów przez naszych wychowanków.
Opracowała: Wioleta Marciniak