Drukuj

14 kwietnia 2026 r. w bibliotece "Chotomek" w Płocku odbyła się XVI edycja konkursu recytatorskiego „Chotomek wyłania Mistrza/Mistrzynię Rymowania”, w którym o tytuł mistrza stanęło 27 uczniów szkół podstawowych z regionu płockiego.
 
Każdy uczestnik musiał wyrecytować poezję jednego z podanych wcześniej autorów oraz zaprezentować własną twórczość poetycką. Naszą szkołę reprezentowały Alicja Cak i Helena Brzezińska.
 
Jury w składzie: Pani Agnieszka Frączek-Gorczyca – poetka, językoznawczyni, autorka książek dla dzieci, Pani Elżbieta Dobroń – zastępca dyrektora Książnicy Płockiej oraz Pani  Aneta Krzemińska-Wojtczak – kierownik Filii bibliotecznej nr 11 nagrodziło dwójkę uczennic: z Płocka i Brudzenia Dużego.
 
Poziom tegorocznej edycji był niezwykle wyrównany, a konkurencja ogromna. Komisja konkursowa miała naprawdę twardy orzech do zgryzienia. W dziecięcej twórczości dominowały tematy bliskie codzienności: rodzina, marzenia, wakacje i pasje. Pojawiły się także piękne utwory patriotyczne, opowiadające o małych ojczyznach uczestników. Nie zabrakło oczywiście wierszy o ukochanych pupilach – psach i kotach.
 
Udział w konkursach recytatorskich rozwija u uczniów umiejętność pięknego i wyrazistego mówienia oraz poprawnej dykcji. Pomaga również budować pewność siebie i przełamywać tremę podczas wystąpień publicznych. Dzięki takim wydarzeniom dzieci uczą się interpretacji tekstu i lepszego rozumienia literatury. Konkursy rozwijają także wrażliwość językową oraz wyobraźnię. Dodatkowo motywują uczniów do pracy nad sobą i odkrywania własnych talentów.

Opracował: A. Jemielita