podsumowanie_polrocza

Emocje odgrywają zasadniczą rolę w życiu każdego człowieka - zarówno dzieci jak i dorosłych. Pierwsze lata w życiu dziecka są bardzo ważne, bowiem w tym okresie kształtują się jego nawyki, zachowania, postawy. Dlatego tak ważne jest, by od najmłodszych lat oswajać dzieci z tematem emocji. By od najmłodszych lat dzieci miały szansę poznawać swoje emocje, uczyły się ich wyrażania, rozumienia, nazywania, otwartego mówienia o swoich uczuciach.

Pierwszym naturalnym środowiskiem, w którym następuje rozwój emocjonalny dzieci jest oczywiście rodzina, dom rodzinny, postawy rodziców, zaś drugim również istotnie ważnym miejscem jest właśnie przedszkole.

Dlatego apelujemy do rodziców, starszego rodzeństwa, wychowawców, specjalistów, do całej społeczności lokalnej o bycie otwartym na tematy związane z emocjami, o częste rozmowy na temat emocji, zwracanie uwagi na stany emocjonalne naszych dzieci oraz pomoc w sytuacjach trudnych.

Dnia 30 maja 2023r. Samorządowe Przedszkole im. Kornela Makuszyńskiego w Wyszynie zorganizowało Kampanię Społeczną pt: "Z emocjami nam do twarzy", w ramach projektu „ Emocje w twórczości. Mała sztuka dużych emocji” organizowanej przez MSCDN w Płocku oraz Stowarzyszenie Inicjatyw Edukacyjnych DELTA, finansowanego ze środków Miasta Płocka.

Celem kampanii była pomoc dzieciom w mówieniu otwarcie o swoich emocjach, uczenie dzieci wyrażania emocji, przeżywania swoich uczuć od najmłodszych lat, uświadomienie dorosłym, jak delikatne i kruche jest zdrowie psychiczne dzieci, uświadamianie społeczeństwa o problemach emocjonalnych dzieci i młodzieży.

Dwie grupy przedszkolne 5-latków: Złota Rybka oraz Myszka Miki zaprezentowały krótki spektakl teatralny o emocjach oraz wskazały proste sposoby na otwarte nazywanie,wyrażanie i przeżywanie emocji.

Ponadto dzieci 5-letnie aktywnie uczestniczyły w przygotowanym występie, chętnie śpiewały piosenki o emocjach, mówiły wierszyki oraz przeprowadziły krótki pokaz/marsz emocji dla całej widowni (rodziców, rodzeństwa, członków rodziny, zaproszonego gościa-p. Małgorzaty Gasik z MSCDN w Płocku, wychowawców, P. Dyrektor, P. Wicedyrektor, P.psycholog itp.).

Dodatkowo na rzecz prowadzonej kampani na terenie przedszkola powstały plakaty oraz gazetka o emocjach i znaczeniu zdrowia psychicznego dzieci.

Koordynatorami Kampani Społecznej były wychowawczynie p. Katarzyna Magryta oraz p. Elżbieta Majewska.

Serdecznie dziekujemy wszystkim dzieciom, które wcieliły się w role małych aktorów i pięknie zaprezentowały krótką sztukę teatralną o emocjach!

Dziękujemy wszystkim obecnym w dniu Kampani Społecznej!

Dziękujemy wszystkim rodzicom za przygotowanie strojów oraz pomoc w przeprowadzeniu kampanii!

Dziękujemy pani psycholog Paulinie Jaroszewskiej za wsparcie,przeprowadzenie pogadanki i przygotowanie materiałów dla rodziców.

Dziękujemy Pani Dyrektor Katarzynie Warczachowskiej za możliwość przeprowadzenia kampanii na terenie przedszkola oraz wsparcie działań wychowawczych!

Tekst opracowały: p. Katarzyna Magryta i p. Elżbieta Majewska