Na początku grudnia, w naszym przedszkolu, zorganizowano dla dzieci specjalne zajęcia z okazji Międzynarodowego Dnia Osób z Niepełnosprawnościami. Wydarzenie to miało na celu promowanie akceptacji, szacunku i otwartości, a także rozwijanie empatii i tolerancji wśród przedszkolaków.

Wprowadzając element wstępnej rozmowy na temat niepełnosprawności, stworzono przestrzeń do zrozumienia oraz doceniania różnic między ludźmi. Dzięki temu dzieci miały okazję zadawać pytania i dzielić się swoimi spostrzeżeniami.

Podczas warsztatów nasze przedszkolaki mogły doświadczyć fascynujących zabaw sensorycznych, takich jak odgadywanie przedmiotów z zamkniętymi oczami, co nie tylko rozwijało ich zmysł dotyku, ale także uczyło rozpoznawania otoczenia w inny, pełny wyzwań sposób.

Kolejnym fragmentem zajęć była zabawa w odgadywanie słów z zasłoniętymi uszami, która skupiała się na komunikacji niewerbalnej. Dzieci, poprzez gesty i wyrażanie mimiki, odkrywały nowe aspekty komunikacji, rozwijając umiejętność porozumiewania się bez użycia słów.

Nie zabrało również aktywności z piłką, ale tym razem bez użycia rąk. Ta nietypowa forma zabawy wzmacniała zdolności motoryczne oraz promowała współpracę i wzajemną pomoc między małymi uczestnikami.

Na zakończenie, dzieci wzięły udział w kreatywnej pracy plastycznej, rysując swoje dłonie jako oznakę „pomocnej dłoni”. Ta symboliczna aktywność podkreśliła gotowość do pomocy i wsparcia, tworząc wizualny znak jedności i empatii.

Dziękujemy naszym małym uczestnikom za wspaniałą podróż w świat akceptacji i zrozumienia!

Opracowały:

Monika Przedpełska