W piękną słoneczną pogodę 7 czerwca 2014 r. teren Zespołu Szkolno- Przedszkolnego w Wyszynie wzięły we władanie dzieci wraz z całymi rodzinami.

Po raz kolejny obchodzono uroczystość, w której połączone zostały wszystkie ważne święta: Dzień Dziecka, Dzień Matki i Dzień Ojca - pod wspólnym hasłem "Święto Rodziny".

Przybyłych gości powitała pani dyrektor Katarzyna Warczachowska. Złożyła serdeczne życzenia wszystkim dzieciom, mamom, tatom, a także babciom i dziadkom. Głos zabrał także pan wójt Sławomir Wawrzyński. Festyn „Święto Rodziny” objęty został patronatem przez Urząd Gminy Stara Biała. Pan wójt, witając zebranych, podkreślił, że organizacja, udział w takiej rodzinnej imprezie świadczy o tym, że wartości, którymi żyjemy od kilkuset lat, które nam przekazali dziadkowie i pradziadkowie są dla nas wszystkich, przybyłych na tę niezwykłą uroczystość, ważne oraz kultywowane i szanowane. Zarówno pani dyrektor, jak i pan wójt życzyli wszystkim wspaniałej zabawy.

Kiedyś, ktoś powiedział, że śmiałym, dobrym projektom zawsze przyświeca słońce. Sobotni ranek powitał nas przepięknie i słonecznie, chociaż od początku tygodnia, poprzedzającego festyn, z niepokojem spoglądaliśmy w niebo, zasnute ciemnymi, deszczowymi chmurami.

Uroczystość rozpoczęła się od występu przedszkolaków. Nasi najmłodsi z wielkim przejęciem recytowali, śpiewali i tańczyli, a ich rodzice i dziadkowie z równie wielkim przejęciem fotografowali i filmowali swoje pociechy. Publiczność gorącymi brawami przyjęła ten niezwykle urokliwy występ.

Potem swoje talenty prezentowali uczniowie naszej szkoły. Prowadzący: Julia Szczałuba i Szymon Brzozowski podkreślili na wstępie: „ Mama i tata ileż te słowa mają w sobie treści. Z nimi związane są nasze najpiękniejsze wspomnienia z dzieciństwa- nasze pierwsze radości, zabawy, marzenia, tęsknoty. Każdy z nas chowa w sercu wdzięczność za to, że dali nam najpiękniejszy dar – życie.” A dalej były piękne wykonania wierszy, piosenek, szczere, z głębi serca płynące dobre, wspaniałe i najwspanialsze słowa dla rodziców i dziadków. Były też, przyjęte owacyjnymi brawami, tańce w wykonaniu szkolnego zespołu „Flesz”.

Brawurowo wystąpiły solistki: Maja Malanowska z kl. VI wykonując przebój Anny Jantar „Radość najpiękniejszych lat”, Julia Szczałuba z kl. IV w piosence Marka Grechuty „Dni, których jeszcze nie znamy” oraz Karolina Brudnicka z kl. II w popisowym numerze gry na keyboardzie.

Pani dyrektor serdecznie podziękowała wszystkim uczniom i przedszkolakom, którzy tak pięknie zaprezentowali się publiczności. Podkreśliła też wagę zespołowej pracy nauczycieli i rodziców, zarówno szkoły, jak i przedszkola, bez której niemożliwe byłoby przygotowanie tak wspaniałej uroczystości. Z podziękowaniami, gratulacjami i słowami uznania wystąpił pan Jan Wrześniewski przewodniczący Rady Gminy Stara Biała. Poinformował, że uchwałą Rady Gminy szkoła i przedszkole noszą już imię Kornela Makuszyńskiego. W związku z tym zachęcił do włączenia się w akcję zbiórki funduszy na sztandar.

Pani dyrektor Katarzyna Warczachowska zaprosiła wszystkich do wspólnej zabawy, korzystania z przygotowanych atrakcji, zapowiedziała też niespodziankę w dalszej części imprezy.

Zespół animatorów sprawił, że na dziecięcych buziach pojawił się uśmiech. Przygotowano wiele miejsc zabaw, z których korzystały nasze mniejsze i większe pociechy. Można rzec, ze przy szkole stworzono istny eurodisneyland. Były dwie zjeżdżalnie - ogromna w formie pirackiego statku i mniejsza dla księżniczek i książąt jako średniowieczny zamek, cały czas pracowała maszyna wytwarzająca pop - corn, było malowanie buziek, dużym zainteresowaniem cieszyły się dmuchane, balonowe zwierzątka oraz inne cudeńka. Maluchy chętnie pozowały do zdjęcia z myszką Miki, najmłodsi zaś opanowali basen z kulkami oraz chętnie brali udział w zabawach z chustą animacyjną. Strażacy z O S P Wyszyna prezentowali działanie sprzętu gaśniczego, jak również grillowali smaczne kiełbaski, dochód ze sprzedaży których został przeznaczony na sztandar szkoły. Na ten szczytny cel podjęto jeszcze wiele innych działań: rodzice przygotowali i sprzedawali wyśmienite ciasta, pieczone na gorąco gofry oraz kawę i herbatę, prowadzili też sprzedaż tzw. „Złotych cegiełek”, uczniowie wraz z nauczycielami kwestowali wśród licznie zgromadzonych gości słowem i uśmiechem zachęcając do wrzucenia pieniędzy do puszek, rodzice prowadzili też licytację gadżetów związanych z klubem piłkarskim „Wisła” Płock.

W międzyczasie pojawiła się zapowiadana wcześniej przez panią dyrektor niespodzianka - smakowita grochówka, fundatorami której byli: wójt gminy Stara Biała p. Sławomir Wawrzyński oraz dyrektor GOKiS w Starej Białej p. Roland Bury.

Nasz wspaniały patron Kornel Makuszyński miał rację pisząc w swoich utworach: „Uśmiech jest wielkim szczęściem…” czy też: „Stracony jest każdy dzień bez uśmiechu…”. Uśmiechów, tego dnia, było co niemiara. Wszyscy doskonale się bawili. Czuliśmy już ciepły oddech zbliżających się WAKACJI!

Relację z festynu przygotowali członkowie koła dziennikarskiego
pod kierunkiem p. Bogumiły Żółtowskiej.