„Razem tworzymy lepszy Internet”

11 lutego 2014 r. w naszej szkole obchodziliśmy
Dzień Bezpiecznego Internetu 2014.

Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 roku i ma na celu inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych. W Polsce Dzień Bezpiecznego Internetu od 2005 roku organizowany jest przez Fundację Dzieci Niczyje oraz Naukową i Akademicką Sieć Komputerową (NASK) – realizatorów unijnego programu Safer Internet. W roku 2014 DBI obchodzić będziemy 11 lutego pod hasłem „Razem tworzymy lepszy Internet”. Głównym celem tegorocznych obchodów DBI jest zwrócenie uwagi na to, że każdy internauta może przyczynić się do tego, że Internet będzie miejscem bezpiecznym i pozytywnym. Każdy z nas ponosi odpowiedzialność za to, co robi w Sieci i w jaki sposób z niej korzysta.

Dzień Bezpiecznego Internetu ma na celu:

1. inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych,
  2. edukację dzieci w zakresie bezpieczeństwa w Internecie i korzystania z Internetu,
  3. uświadomienie zagrożeń związanych z korzystaniem z Internetu,
  4. poprawienie bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w sieci,
  5. zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa dzieci w Internecie,
  6. propagowanie bezpiecznych zastosowań sieci,
  7. promowanie bezpiecznych stron i serwisów internetowych.

W naszej szkole z okazji Dnia Bezpiecznego Internetu przeprowadzono następujące inicjatywy:

1. Przeprowadzono zajęcie dydaktyczne dotyczące bezpiecznego korzystania z Internetu, przestrzegania prawa autorskiego, szanowania innych użytkowników i respektowania ich praw oraz odpowiedzialności za swoje "działania" w Internecie, stosowania zasad netykiety, "współtworzenia" bezpiecznego Internetu.
  2. Przeprowadzono apel, na którym przedstawiono prezentację multimedialną i projekcję filmów na temat podstawowych zasad bezpiecznego korzystania z Internetu. Odbył się również teleturniej wiedzy dla uczniów kl. III - VI.
  3. Przeprowadzono kursy e-learningowe:
    1. dla uczniów klas I - III Szkoły Podstawowej - "Poznaj bezpieczny Internet",
    2. dla uczniów klas IV - VI Szkoły Podstawowej - "3.. 2.. 1.. Internet!".
  4. Zorganizowano konkursy dla uczniów kl. I - VI (konkurs "NetRobi" oraz konkurs "Internet miejscem bezpiecznym i pozytywnym").
  5. Przygotowano gazetkę ścienną na temat DBI.
  6. Umieszczono informację o akcji na stronie internetowej szkoły, oraz na łamach nowego numeru gazetki szkolnej "Szkolniak".

Opracowała - p. Justyna Piotrowska