„Był taki wrzesień… kiedy zamiast szkolnego dzwonka tysiące młodych ludzi, nauczycieli usłyszało odgłosy bombardowań, huk dział…”

1 września 1939 r. o godz. 4.45 Niemcy zaatakowały Polskę. Pierwsze strzały padły na Westerplatte w Wolnym Mieście Gdańsku. Oddał je szkolny pancernik „ Schleswig – Holstein”, który kilka dni wcześniej wpłynął do gdyńskiego portu. Rozpoczęła się tym samym II wojna światowa – najstraszliwszy kataklizm w dziejach XX wieku.

19 września 2013 r. w naszej szkole podczas uroczystej akademii uczniowie przedstawili montaż słowno – muzyczny upamiętniający ten ważny w naszej historii czas. Zebrani wysłuchali wierszy i piosenek z tamtego okresu. Piękne recytacje uczniów przeplatane były prezentacjami multimedialnymi obrazującymi czas wojny, okupacji, wielkiego patriotycznego wystąpienia przeciwko okupantom - powstania warszawskiego.

Na zakończenie uczniowie biorący udział w akademii powiedzieli: „My dzieci i młodzież przyrzekamy, że będziemy czcili pamięć poległych, otaczali szacunkiem żyjących żołnierzy i nigdy nie zapomnimy o naszej przeszłości.”

Pani Dyrektor serdecznie podziękowała uczniom i nauczycielom za przekazanie wspaniałej lekcji historii i patriotyzmu. Podkreśliła, że trzeba pamiętać o tych, którzy oddali życie w walce o wolną ojczyznę – Polskę. W naszej szkole ta pamięć trwa.