TU WSZĘDZIE POLSKA, TU - OJCZYZNA!

Dnia 30 kwietnia 2014 r. w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji obchodów:
1 maja - Święto Pracy
2 maja - dzień flagi Rzeczypospolitej Polskiej
3 maja - Święto Narodowe Trzeciego Maja.

W przeddzień obchodów cyklu świąt majowych 30 kwietnia 2014 r. w odświętnie udekorowanej sali gimnastycznej spotkali się uczniowie i przedszkolaki wraz z nauczycielami. Przybyli na uroczystość galowym strojem podkreślili wyjątkowy i podniosły charakter akademii. Wszyscy też mieli biało-czerwone chorągiewki, czy też przyozdobili się kotylionami w naszych barwach narodowych.

Rozpoczęto wprowadzeniem pocztu flagowego oraz odśpiewaniem polskiego hymnu. Potem płynęły strofy najpiękniejszych wierszy o ojczyźnie, historii Polski, wspomniano tych, którzy walczyli, oddali życie, abyśmy mogli żyć w wolnym i niepodległym kraju. Uczniowie z kl. IV, V i VI przybliżyli zebranym, jak doszło do uchwalenia w dniu 3 maja 1791 r. drugiej na świecie, a pierwszej w Europie konstytucji - ustawy nadającej prawa wszystkim obywatelom. Teksty wierszy przeplatane były piosenkami o patriotycznej treści. Publiczność z zaciekawieniem obserwowała wydarzenia rozgrywające się na scenie. Nawet do najmłodszych trafiały ważne słowa o historycznych dziejach Polski.

Na zakończenie występu przypomniano, jakie święta będą obchodzone na początku maja:
1 maja - dziesiąta rocznica wstąpienia Polski do Unii Europejskiej,
2 maja - Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej,
3 maja - Święto Narodowe Trzeciego Maja.

Jedna z uczennic zaapelowała, aby w tych dniach okna i balkony naszych domów przyozdobić biało - czerwonymi flagami.

Następnie głos zabrała pani dyrektor Katarzyna Warczachowska. Przekazała zebranym treść listu, jaki skierował do uczniów i nauczycieli prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski. Pan Prezydent zwraca się do wszystkich o włączenie się w ogólnopolskie obchody "Majówki z Polską". Apeluje, abyśmy zamanifestowali nasze przywiązanie do tego, co razem tworzymy - do Polski.

Pani Dyrektor serdecznie podziękowała uczniom i nauczycielom, którzy zaangażowani byli w naszej szkole w przygotowanie i przekazanie wspaniałej lekcji historii i patriotyzmu.

Tekst opracowała - p. Bogumiła Żółtowska