06 czerwca 2017 r. dzieci 5 – letnie z grupy „Jeżyki” i „Żabki” uczestniczyły w wycieczce do Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu. Celem wycieczki było zapoznanie dzieci ze sposobem życia pradziadów z przełomu XIX i XX wieku. Wyjazd odbył się w ramach realizacji programu innowacji pedagogicznej „Szlakiem legend polskich”.

Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu to usytuowany poza miastem skansen (park etnograficzny) oraz znajdujący się w centrum miasta XIX - wieczny Ratusz. Skansen położony jest nad rzeką Sierpienicą tuż przy jej ujściu do Skrwy.

W czasie wycieczki dzieci uczestniczyły w warsztatach, podczas których zdobyły podstawową wiedzę z zakresu pszczelarstwa i zajęć związanych z pozyskiwaniem miodu, prześledziły życie pszczoły. Na koniec samodzielnie wykonały świeczkę z węzy. Następnie przedszkolakom zaprezentowano ekspozycje muzeum, m.in.: powozownię, galerię rzeźby ludowej, dworek, chałupy, kościół, wiatrak. Niezwykłą atrakcją okazała się przejażdżka wozem po terenie skansenu oraz napotkane podczas zwiedzania zwierzęta, np.: kury, kaczki, gęsi, króliki, owce, kozy, konie, bociany.

Opracowała - p. Justyna Wojciechowska