„Być zwyciężonym i nie ulec, to zwycięstwo, zwyciężyć i spocząć na laurach, to klęska” - te słowa Marszałka Józefa Piłsudskiego stały się mottem akademii z okazji Narodowego Święta Niepodległości, która 10 listopada 2017 roku odbyła się w naszej szkole. W tym roku świętujemy 99 rocznicę odzyskania przez Polskę wolności. Warto w tym miejscu zauważyć, że rok 2017 jest poświęcony pamięci Marszałka Józefa Piłsudskiego, a następny - 2018 - w związku z przypadającą wtedy setną rocznicą niepodległości państwa polskiego -został ogłoszony przez Panią Minister Annę Zalewską Rokiem dla Niepodległej.

Obchody tego święta rozpoczęły się od uroczystego wprowadzenia sztandaru szkoły, odśpiewania hymnu państwowego i hymnu szkoły. W czasie akademii uczniowie klasy V, VI i VII oraz chór przedstawili montaż słowno-muzyczny prezentujący drogi, które wiodły Polaków do odzyskania niepodległości. Młodzi artyści zaprezentowali w porządku chronologicznym najważniejsze wydarzenia prowadzące nas do wolności. Dowiedzieliśmy się o roli Powstania Listopadowego, Powstania Styczniowego i I wojny światowej w naszej wędrówce ku wolności. Niezwykle piękną oprawę stanowiły tutaj pieśni patriotyczne odśpiewane przez chór szkoły pod kierownictwem Pana Cezarego Szymczaka. Mogliśmy usłyszeć między innymi „Biały krzyż”, „Warszawiankę” czy „Marsz Pierwszej Brygady”. Programowi towarzyszyła prezentacja multimedialna, w której pojawiły się informacje o faktach historycznych wiążących się z okresem zaborów.

W dalszej części uroczystości głos zabrała dyrektor szkoły - Pani Katarzyna Warczachowska, która odwołując się do słów Jana Pawła II i Marszałka Józefa Piłsudskiego w pięknych słowach skierowanych do uczniów mówiła, że patriotyzm, to coś niezwykle ważnego, co należy kultywować na co dzień, coś, co jest przejawem naszych zachowań, postawy, szacunku dla tradycji i przeszłości. Na zakończenie uroczystości pani dyrektor życzyła uczniom, aby ich patriotyzm właśnie w ten sposób przejawiał się w codziennym życiu, aby zawsze pamiętali, kim są.

Gminne obchody Narodowego Święta Niepodległości, w których uczestniczyła Pani Dyrektor szkoły Katarzyna Warczachowska i poczet sztandarowy Szkoły Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Wyszynie, odbyły się w godzinach popołudniowych w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Starej Białej.

Opracowała: p. Grażyna Andrzejczak