W dniu 29 maja 2018 r. uczniowie klas I –III udali się na wycieczkę do pięknego Torunia.

Przygodę tam rozpoczęliśmy od wizyty w Piernikowej Chatce, gdzie po wysłuchaniu wielu ciekawostek na temat receptury słynnych pierników, wzięliśmy udział w warsztatach piernikowych. Każdy uczeń sam przygotowywał pierniki, które po upieczeniu zabierał na pamiątkę do domu.

Kolejnym etapem wycieczki był spacer z przewodnikiem po Starym Mieście i innych zabytkowych miejscach Torunia, podczas którego wysłuchaliśmy wiele legend i ciekawostek na ich temat. Uczniowie podziwiali Średniowieczne Mury Obronne, Kościół św. Jakuba, Bramę Klasztorną oraz liczne pomniki. Przybliżona została również uczniom postać Mikołaja Kopernika.

Po pysznym obiedzie udaliśmy się do kolejnego niezwykłego miejsca - Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy, to pierwsze w tym województwie centrum nauki.

Tutaj uczniowie samodzielnie przeprowadzali doświadczenia, badali zjawiska z różnych dziedzin nauki, poznawali prawa przyrody. Na przestrzeni 5 tys. m², na 6 kondygnacjach znajduje się przestrzeń wystawiennicza, pracownie naukowe, sale ekspozycyjne. A wszystko to w zaadaptowanym gmachu zabytkowych XIX-wiecznych dawnych młynów Richtera. Wizytówką instytucji jest Wahadło Foucaulta, umożliwiające obserwację zjawiska obrotu Ziemi wokół własnej osi.

Pobyt w tym miejscu był dla naszych małych odkrywców niesamowitym doświadczeniem, ciekawą lekcją i zakończeniem kolejnej przygody. Na następne musimy zaczekać do przyszłego roku szkolnego.

Opracowała: p. Joanna Sikorska