Imię Patrona zobowiązuje! Staramy się bywać na przedstawieniach – adaptacjach powieści Kornela Makuszyńskiego. W Teatrze Dramatycznym w Płocku obejrzeliśmy „Szatana z siódmej klasy”. Byliśmy też w Teatrze „Rampa” w Warszawie na spektaklu „O dwóch takich co ukradli księżyc”. Po długich staraniach, udało nam się zdobyć bilety na „Awanturę o Basię” w tym samym warszawskim teatrze.

Pod opieką p. Joanny Sikorskiej, p. Agnieszki Byttner, p. Grażyny Józwiak oraz p. Bogumiły Żółtowskiej grupa uczniów z klas: III, IV, V, VI a i VI b 23 stycznia 2020 roku udała się na długo oczekiwaną wyprawę.

Styczniowa pogoda nam sprzyjała. Nie było śniegu ani dużego mrozu, szybko więc dotarliśmy do celu podróży. Mieliśmy czas, aby obejrzeć gmach teatru z zewnątrz, a także wnętrza tego przybytku Melpomeny. Potem, zaciekawieni, zasiedliśmy na widowni. Musicalowa adaptacja powieści Kornela Makuszyńskiego bardzo nam się spodobała. Atuty przedstawienia to: dobra reżyseria, wspaniała scenografia oraz wpadające w ucho, wesołe piosenki. Do tego, wykorzystanie w spektaklu prezentacji multimedialnych przybliżyło go do konwencji filmu. Szczególnie zapadły w pamięć utwory o przeznaczeniu zapisanym wśród gwiazd, solowy występ „dorosłej” Basi, w którym mowa jest o pokonywaniu lęku i strachu, aby odnaleźć siebie. Bardzo rytmiczna i melodyjna okazała się finałowa piosenka w wykonaniu wszystkich aktorów.

Biorący udział w przedstawieniu wykonawcy potraktowali młodą widownię z należytym szacunkiem i dali popis całego swojego talentu i kunsztu aktorskiego. Widzowie podziękowali im za to gromkim aplauzem po zakończeniu spektaklu.

Wieczorem, syci wrażeń, wróciliśmy do szkoły, gdzie oczekiwali stęsknieni rodzice. Było o czym opowiadać, uczestnicy wycieczki wysiadali z autokaru z uśmiechniętymi buziami. Należy podkreślić, że po raz kolejny sprawdziło się powiedzenie: „Podróże kształcą”. Nasi uczniowie, którzy sporo wyjeżdżają, umieją się zachować w różnych sytuacjach. Byli bardzo grzeczni w teatrze, z zaciekawieniem oglądali przedstawienie, pięknie podziękowali aktorom oklaskami.

Już planujemy kolejny wyjazd do któregoś z warszawskich teatrów.

Opracowała: p. Bogumiła Żółtowska