UROCZYSTOŚĆ POŚWIĘCENIA BUDYNKU ZESPOŁU SZKOLNO - PRZEDSZKOLNEGO w WYSZYNIE

„Przeżyte chwile nie giną.
Nie wiemy nigdy,
kiedy wypłyną z dalekiej przeszłości,
by nałożyć się na to, co przeżywamy obecnie”.
Larysa Mitzner

24 listopada 2012 roku cała społeczność Szkoły Podstawowej i Samorządowego Przedszkola w Wyszynie oraz zaproszeni goście wzięli udział w uroczystości oficjalnego otwarcia i poświęcenia nowo wybudowanego budynku placówki. Ceremonia rozpoczęła się uroczystą Mszą świętą w kościele parafialnym w Sikorzu, którą koncelebrował Jego Ekscelencja ksiądz Biskup Roman Marcinkowski. W kościele pw. Świętej Barbary zgromadzili się zaproszeni goście, Wójt i Radni Gminy Stara Biała, dyrekcja, nauczyciele, pracownicy obsługi i administracji, poczty sztandarowe zaprzyjaźnionych szkół oraz uczniowie. Mszę świętą uświetnił występ Gminnej Orkiestry Dętej pod kierunkiem pana Grzegorza Dębskiego.

Około godziny 11.30 wszyscy przejechaliśmy do budynku Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Wyszynie. Przed wejściem do budynku została przecięta wstęga, a następnie Jego Ekscelencja ks. Biskup Roman Marcinkowski dokonał poświęcenia budynku Zespołu Szkolno - Przedszkolnego oraz krzyży, które zawisną w klasach i pozostałych pomieszczeniach szkoły i przedszkola.

Pani dyrektor Katarzyna Warczachowska serdecznie powitała wszystkich gości, którzy zechcieli wspólnie z nami przeżywać te piękne, historyczne chwile. Szczególnie ciepło powitani zostali emerytowani nauczyciele i pracownicy szkoły.

Następnie głos zabrał Wójt Gminy Stara Biała Pan Sławomir Wawrzyński, który podziękował za zaproszenie, a następnie dokonał krótkiej refleksji na temat przebiegu remontu i modernizacji budynku placówki. Wspomniał, że widoczny dziś budynek, to efekt ogromnego wysiłku, dużego wkładu pracy i nakładu finansowego. Podkreślił zaangażowanie Rady Gminy i dodał, że z perspektywy czasu widać, że rozbudowa szkoły i utworzenie przedszkola to była trafna decyzja.

Głos zabrali również pan Jan Wrześniewski – przewodniczący Rady Gminy, pan Marcin Piotrowski – Radny Rady Powiatu w Płocku i jednocześnie krewny założycielki szkoły – pani Zofii Piotrowskiej, Radny Powiatu pan Marek Moderacki – absolwent Szkoły Podstawowej w Wyszynie.

W dalszej części uroczystości wszyscy przybyli zostali zaproszeni do obejrzenia programu artystycznego przygotowanego przez uczniów Zespołu Szkolno - Przedszkolnego. Był on okazją do wspomnień, refleksją nad przemijającym czasem, a także przypomnieniem, że szkoła to miejsce, gdzie oprócz nauki płata się figle, przeżywa chwile radości, nawiązuje przyjaźnie. Występ dzieci wzbogacony był tańcami oraz prezentacją multimedialną przedstawiającą zdjęcia z historii szkoły.

Pani dyrektor Katarzyna Warczachowska podziękowała uczniom za występ, po czym odczytała Akt Poświęcenia i w obecności zebranych podpisano go. Udział w tej podniosłej chwili potwierdzili własnoręcznym podpisem: Jego Ekscelencja ks. Biskup Roman Marcinkowski, Wójt Gminy Stara Biała – p. Sławomir Wawrzyński, proboszcz parafii w Sikorzu – ks. kan. Zygmunt Ignatowski, Przewodniczący Rady Gminy – p. Jan Wrześniewski, dyrektor Zespołu Szkolno - Przedszkolnego – p. Katarzyna Warczachowska, Przewodnicząca Rady Rodziców przy Szkole Podstawowej w Wyszynie – p. Joanna Mierzwa, Przewodnicząca Rady Rodziców przy Samorządowym Przedszkolu w Wyszynie – p. Beata Wenda, oraz Przewodniczący Samorządu Uczniowskiego – uczeń Mateusz Brzeziński.

Podpisany i oprawiony w ramę Akt został uroczyście zawieszony przez wójta gminy na ścianie szkolnego korytarza.

Na zakończenie uroczystości przybyli goście, absolwenci, zostali zaproszeni do zwiedzania szkoły i obejrzenia przygotowanej na uroczystość wystawy pod tytułem: „Z kart historii szkoły”. Szczególnym powodzeniem wśród zwiedzających cieszyły się stare kroniki szkolne, a także pamiątkowe zdjęcia. Ileż wzruszeń i radości dostarczało oglądanie zdjęć koleżanek i kolegów z klasy, zdjęć z wycieczek, odnajdywanie wizerunku wychowawców, nauczycieli.

Każdy uczestnik spotkania otrzymał pamiątkę – kalendarz z wizerunkiem Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Wyszynie oraz pierwszy numer naszej szkolnej gazetki SZKOLNIAK.

Na zaproszonych gości czekała jeszcze jedna niespodzianka: poczęstunek przygotowany przez rodziców.

Dla całej społeczności szkolnej ceremonia poświęcenia budynku Zespołu Szkolno - Przedszkolnego to finał wytężonej pracy, przygotowującej do uroczystych spotkań, wspomnień i wspólnego świętowania. Gorącym pragnieniem organizatorów było połączenie przeszłości z teraźniejszością, aby obchody stały się prawdziwym świętem wszystkich, którzy tworzyli piękną historię szkoły i wspierali nas w jej rozbudowie i modernizacji.

Ten dzień na pewno na długo pozostanie w pamięci wszystkich uczestników uroczystości. Pozostaje nam jeszcze serdecznie podziękować wszystkim gościom za przybycie, zaś nauczycielom, rodzicom i uczniom za osobiste zaangażowanie się w przygotowanie naszej uroczystości. Szczególne słowa podziękowania kierujemy w stronę Urzędu Gminy Stara Biała - organu prowadzącego naszą placówkę, drukarni Agpress – Biała k. Płocka, firmie Foto Jakowscy Płock.

Tekst opracowała: p. Agnieszka Byttner