"Naród, który nie zna swojej przeszłości, umiera i nie buduje przyszłości"

Takie hasło było mottem uroczystej akademii dla uczczenia Święta Narodowego Trzeciego Maja i Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.

W pięknie udekorowanej sali gimnastycznej zebrali się uczniowie, przedszkolaki wraz z wychowawcami i pracownikami Zespołu Szkolno-Przedszkolnego. Uczniowie klas: czwartej, piątej i szóstej doskonale odtworzyli klimat tamtych dni, gdy w Warszawie kończył obrady Sejm Czteroletni, a efektem jego pracy była uchwalona 3 maja 1791 r. Konstytucja.

Przeszła ona do historii jako druga na świecie po konstytucji amerykańskiej z 1787 roku, a pierwsza w Europie przed konstytucją francuską. Stała się symbolem wielkiej siły narodu, który okazał się zdolny do odrodzenia.

Uroczystość rozpoczęto odczytaniem fragmentu "Pana Tadeusza" - "Koncert Jankiela", który mówi o tym doniosłym wydarzeniu.

Potem uczniowie odtańczyli tradycyjnego staropolskiego poloneza. Ten taniec to jeden z symboli naszej polskości i narodowej dumy.

Następnie płynęły strofy wierszy odnoszące się do patriotyzmu i ukochania ojczyzny.

Niezwykle przejęci młodzi aktorzy recytowali:

Święta miłości kochanej Ojczyzny,
Czują Cię tylko umysły poczciwe,
Dla Ciebie zjadłe smakują trucizny,
Dla Ciebie więzy, pęta niezelżywe!
Kształcisz kalectwo przez chwalebne blizny,
Gnieździsz w umyśle rozkosze prawdziwe.
Byle Cię można wspomóc, byle wspierać,
Nie żal żyć w nędzy, nie żal i umierać!

To "Hymn do miłości ojczyzny" Ignacego Krasickiego, poety blisko związanego z królem Stanisławem Augustem Poniatowskim zwolennikiem reform i zmian w Polsce.

Lub też słowa noblistki Wisławy Szymborskiej-"Gawęda o miłości ziemi ojczystej":

Ziemio ojczysta, ziemio jasna,
nie będę powalonym drzewem.
Codziennie mocniej w Ciebie wrastam
radością, smutkiem, dumą, gniewem.
Nie będę jak zerwana nić,
Odrzucam pusto brzmiące słowa.
Można nie kochać Cię - i żyć,
ale nie można owocować.

Przed oczyma zebranych przewijał się barwny korowód postaci - pojawił się Duch Historii, król Stanisław August Poniatowski, marszałek Sejmu Wielkiego Stanisław Małachowski. Na zakończenie odśpiewano "Rotę" Marii Konopnickiej.

Pani dyrektor Katarzyna Warczachowska odczytała zebranym treść listu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego skierowanego do nauczycieli i uczniów.

Pan Prezydent zwrócił się z apelem o przygotowanie biało - czerwonych kokard narodowych, a także o zorganizowanie szkolnych uroczystości, które będą okazją do wyrażenia nowoczesnego patriotyzmu-przeżywanego radośnie, wypełnionego poczuciem dumy z tradycji oraz współczesnych sukcesów naszego kraju. Pani Dyrektor dziękując uczniom i nauczycielom za przygotowanie uroczystości, podkreśliła, że w naszej szkole wystąpiły wszystkie te elementy - były biało-czerwone kotyliony i kokardy, przedszkolaki machały przygotowanymi pod kierunkiem nauczycieli biało-czerwonymi chorągiewkami, a prezentowane teksty głęboko zapadły w serca widzów.

Ta uroczystość to była, niewątpliwie, wspaniała lekcja patriotyzmu ! Za przygotowanie akademii odpowiedzialne były: nauczyciel historii p. Agnieszka Piotrowska, nauczyciel języka polskiego p. Bogumiła Zółtowska we współpracy z nauczycielem muzyki p. Aldoną Nowakoską.

Tekst opracowała - p. Bogumiła Żółtowska