„Ile znasz języków, tyle razy jesteś człowiekiem” J. W. Goethe

Europejski Dzień Języków (obchodzony 26 IX ) to ogólnoeuropejski projekt organizowany corocznie przez organizacje zainteresowane promocją nauki języków obcych jako drogi do zrozumienia kultury innych krajów.

Zaś uczniowie klasy piątej i szóstej naszej szkoły zostali już po raz wtóry zaproszeni do udziału w obchodach tego dnia do Niepublicznego Gimnazjum i Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego w Sikorzu.

Na początek gospodarze poprawili nasze humory prezentując skecze w języku angielskim. Kolejnym etapem tego ciekawego wydarzenia były warsztaty językowe prowadzone przez licealistów, którzy razem z uczniami stworzyli imitację erupcji wulkanu używając do tego środków chemicznych i rzeczy codziennego użytku takich jak płyn do naczyń czy folia aluminiowa. Co ważne, zajęcia były prowadzone w języku angielskim, oczywiście w myśl idei dnia języków.

Po powrocie na aulę szkoły ujrzeliśmy pięć wspaniałych stoisk promujących europejskie kraje: Wielką Brytanię, Włochy, Niemcy, Francję i Szwecję. Uczniowie trzecich klas gimnazjum oraz liceum przygotowali typowe tradycyjne potrawy tych krajów, ubrani byli w stroje ludowe lub historyczne z tych państw. Następnie wszyscy uczestnicy obchodów wybrali najciekawsze i najlepiej reklamujące się stoisko. W tym roku sporą przewagą wygrali Niemcy! Nie omieszkaliśmy też zrobić sobie pamiątkowych zdjęć z wystylizowanymi gimnazjalistami.

Następnie udaliśmy się na zajęcia języka migowego prowadzone przez charyzmatycznego ks. Pawła Biedrzyckiego - duszpasterza głuchoniemych, poczym zaproszono nas na wspólny posiłek.

Bez wątpienia można przyznać, że ten dzień upłynął nam w rewelacyjnej atmosferze i czas minął zadziwiająco szybko. Na pewno chętnie weźmiemy udział w przyszłorocznych obchodach Europejskiego Dnia języków Obcych!

Opracowała - p. Agnieszka Byttner