W ramach działań edukacyjno - profilaktycznych dnia 23.11.2015 r. w naszej szkole odbyło się spotkanie uczniów klas I - VI z przedstawicielami Komendy Miejskiej Policji w Płocku. Celem warsztatów było przekazanie i przypomnienie podstawowej wiedzy z zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz zwiększenie świadomości starszych uczniów na temat niebezpieczeństw związanych z zażywaniem dopalaczy i innych substancji psychoaktywnych.

Uczniowie zostali podzieleni na mniejsze grupy adekwatnie do omawianej tematyki.
Dzieci z klas I - III uczyły się, jak bezpiecznie poruszać się po drodze, na której występują w rolach pieszego, pasażera czy rowerzysty. Zapoznali się ze specjalnie przygotowanym materiałem wideo, pt.: „Bezpieczna droga z radami SpongeBoba”, którego głównym bohaterem jest znana dzieciom kreskówkowa postać – SpongeBob Kanciastoporty. To on wprowadził uczniów do świata zasad ruchu drogowego, przedstawiając wszystko w humorystyczny sposób, dzięki czemu łatwiej przyswoiły przekazywane treści. Dodatkowym uatrakcyjnieniem zajęć była wspólnie zaśpiewana piosenka, pt.: „Przepisowy ruch drogowy”, która utrwaliła poznane wiadomości - dzieci śpiewając uczyły się.

Następnie odbyła się pogadanka nauczająca z uczniami klas IV - VI, których głównym tematem były substancje psychoaktywne. Przedstawiciele Policji rozmawiali z dziećmi na temat uzależnień, dopalaczy oraz zachowań asertywnych w kontaktach międzyludzkich. Poinformowali ich, aby byli świadomi, z czym mogą mieć do czynienia i jak dopalacze są niebezpieczne nawet po jednokrotnym zażyciu, jak silnie uzależniają. Tak naprawdę nikt nie zna ich składu. Zawierają składniki chemiczne, które mogą doprowadzić do śmierci lub trwale uszkodzić narządy. Pogadanka była poparta filmem, który szczegółowo został omówiony. Uczniowie zadawali pytania, wyciągnięto pożądane wnioski.

Opracowała - p. Justyna Piotrowska