Herb PolskiLogo szkoły

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Wyszynie
Sala gimnastyczna
Nowoczesne sale lekcyjne
Nowa część naszej szkoły
Uroczystość otwarcia nowo wybudowanego budynku
Uroczystość otwarcia nowo wybudowanego budynku
Uroczystość otwarcia nowo wybudowanego budynku
Stypendia Wójta za I półrocze w roku szkolnym 2023/2024
Program Laboratoria Przyszłości
Zakodowane przedszkole
Previous Next Play Pause
Zespół Szkolno-Przedszkolny w Wyszynie Zespół Szkolno-Przedszkolny w Wyszynie
Sala gimnastyczna Sala gimnastyczna
Nowoczesne sale lekcyjne Nowoczesne sale lekcyjne
Nowa część naszej szkoły Nowa część naszej szkoły
Uroczystość otwarcia nowo wybudowanego budynku Uroczystość otwarcia nowo wybudowanego budynku
Uroczystość otwarcia nowo wybudowanego budynku Uroczystość otwarcia nowo wybudowanego budynku
Uroczystość otwarcia nowo wybudowanego budynku Uroczystość otwarcia nowo wybudowanego budynku
Stypendia Wójta za I półrocze w roku szkolnym 2023/2024 Stypendia Wójta za I półrocze w roku szkolnym 2023/2024
Program Laboratoria Przyszłości Program Laboratoria Przyszłości
Zakodowane przedszkole Zakodowane przedszkole

Dnia 5 marca 2024 r. w naszej szkole odbyły się warsztaty profilaktyczne o tematyce zaburzeń odżywiania, a jednocześnie promujące zdrowy styl życia bez uzależnień, które prowadził specjalista profilaktyki uzależnień, Pan Robert Jesionek. Warsztaty realizowane były w klasach I – VIII, a tematyka i sposób prowadzenia pogadanki dostosowywany był do zainteresowań i możliwości młodszych i starszych uczniów szkoły.

Cele:

- profilaktyka zaburzeń odżywiania,

- promowanie zdrowego stylu życia,

- profilaktyka życia wolnego od uzależnień.

Zaburzenia odżywiania to poważny problem dotykający młodzieży. Szacuje się, że anoreksja wykazuje się największym wskaźnikiem śmiertelności ze wszystkich chorób natury psychicznej. Jak w większości chorób, również w zaburzeniach odżywiania, można zauważyć pierwsze objawy i podjąć odpowiednie działanie. W zaburzeniach odżywiania prawie nigdy nie ma jasnego początku rozwoju choroby. Pierwsze objawy pojawiają się stopniowo i są trudne do wychwycenia, ponieważ osoba chora w sposób nieświadomy lub świadomy stara się je ukrywać.

Prowadzący szczególną uwagę zwrócił na narastające w ostatnich latach uzależnienie młodych osób od napojów energetycznych. Napoje energetyczne nie są przeznaczone dla dzieci. Kofeina, która jest często głównym składnikiem pobudzającym, nie powinna znaleźć się w ich diecie, ponieważ ma działanie psychoaktywne. U młodych osób jej spożywanie może doprowadzić do rozdrażnienia, nadmiernego pobudzenia, trudności ze skupieniem, a przy bardzo dużej podaży tej substancji (5 mg na kilogram masy ciała na dobę) powoduje wzrost ciśnienia tętniczego krwi. Dodatkowo kofeina utrudnia zasypianie i wpływa na jakość snu dziecka.

Szczególnie narażone na niepożądane działanie napojów energetycznych są dzieci borykające się z chorobami układu sercowo-naczyniowego, chorobami nerek, wątroby, nadczynności tarczycy, cukrzycy, a także z trudnościami emocjonalnymi oraz neurologicznymi.

Mamy nadzieję, że zdobyta wiedza przyczyni się do poprawy zdrowia, nawyków żywieniowych, podejmowania dobrych wyborów przez naszych wychowanków.

 

Opracowała: Wioleta Marciniak


 

 • PILOTAŻOWE WDROŻENIE PROGRAMOWANIA
 • Lepsza Szkoła
 • Program Rządowy Aktywna Tablica
 • Myślę – Rozumiem – Wiem
 • Certyfikat Społecznie Zaangażowanej Placówki
 • Rok Szkoły w Ruchu
 • Owoce w szkole
 • Mleko z klasą
 • BezpieczneWakacje.pl
 • Ratujemy i Uczymy Ratować
 • Klub Bezpiecznego Puchatka
 • Dzień Bezpiecznego Internetu
 • Mazowiecki Kurator Oświaty
 • Lepszy start w edukacyjną przyszłość
 • Mamo! Tato! Wolę Wodę!
 • Akademia Aquafresh
 • Kubusiowi Przyjaciele Natury
 • Projekt Centres PSK
 • Trzymaj formę
 • Zachowaj trzeźwy umysł
 • Odpowiedzialny Kierowca
 • Akademia Profesjonalnego Nauczyciela
 • OPOWIEŚĆ O ŻYDACH POLSKICH
 • AKTYWNA EDUKACJA
 • CERTYFIKAT Instytucji Otwartej na Innowacje
 • CERTYFIKAT BEZPIECZNE PRZEDSZKOLE 2015
 • Program eTwinning
 • Program Wiarygodna Szkoła Podstawowa
 • Mały Miś w Świecie Wielkiej Literatury
 • Podziękowanie dla Szkoły od Pani Minister Edukacji Narodowej
 • Ogólnopolski program
 • Projekt edokluturalne przedszkole