"Każdego dnia trzeba posłuchać
choćby krótkiej piosenki,
przeczytać dobry wiersz,
obejrzeć piękny obraz, a także,
jeśli to możliwe,
powiedzieć parę rozsądnych słów".
Johann Wolfang Goethe

Z myślą o młodych miłośnikach sztuki Muzeum Narodowe w Warszawie organizuje zajęcia dla grup szkolnych. Korzystając z ostatnich dni, w miarę ciepłej, jesiennej aury 27 listopada 2013 r. wybraliśmy się do stolicy.

Klasy III i IV wzięły udział w zajęciach pod hasłem: "O! Matejko". Uczniowie mieli okazję poznać przedstawione przez Mistrza Jana najważniejsze wydarzenia z historii Polski. Dowiedzieli się, skąd Matejko czerpał o nich wiedzę, poznali rodzinę artysty i ciekawostki z jego życia. Pani przewodnik Muzeum Narodowego w sposób niezwykle barwny opisywała to, co mogliśmy zobaczyć na obrazach: Zawieszenie dzwonu Zygmunta (1521r.), Hołd pruski (1525r.), Stańczyka królewskiego błazna, który siedzi w fotelu zatroskany o losy Polski.

Jan Matejko żył w latach 1838-1893 i chociaż nie był świadkiem tych wszystkich historycznych wydarzeń, bardzo starannie przygotował się do przedstawienia ich na swoich niezwykłych obrazach. Czytał kroniki Jana Długosza, niemal codziennie odwiedzał Wawel, Bibliotekę Jagiellońską oraz liczne krakowskie kościoły. Jego wizyty kończyły się zawsze skrupulatnymi notatkami - zgromadził kilka tysięcy rysunków, tzw. Skarbczyk, z którego korzystał do końca życia. Całkowicie poświęcił się malarstwu historycznemu.

Klasy V i VI realizowały temat: "Obyczaje staropolskie". Uczniowie dowiedzieli się między innymi skąd się wzięło przekonanie o pochodzeniu polskiej szlachty od wojowniczych Sarmatów, czym było liberum veto, poznali elementy stroju szlacheckiego, budowę dworu, a także znaczenie wielu frazeologizmów pochodzących z ówczesnej epoki. Najwięcej emocji wzbudził zupełnie nieznany dotąd związek frazeologiczny: "Poznać Pana po cholewie”. Dowiedzieliśmy się też, jak były wychowywane dzieci, czym się zajmowano i jakie rozrywki były organizowane. Jako źródło wiedzy posłużyły wybrane obrazy - przemieszczaliśmy się z jednej sali muzealnej do drugiej i uważnie słuchaliśmy pani przewodnik.

Nie byliśmy jednak tylko biernymi słuchaczami. Pracownicy muzeum docenili nasze dobre wychowanie, jak również rozległą wiedzę. Potrafiliśmy odpowiedzieć nawet na trudne pytania dotyczące historii Polski.

Na koniec mogliśmy obejrzeć wiele ciekawych przedmiotów codziennego użytku z epoki baroku, które pani przewodnik pozwoliła nam nawet wziąć do ręki. A jeszcze później doskonale rozwiązaliśmy test dotyczący wiadomości, poznanych przez nas podczas lekcji muzealnej. Obie grupy spotkały się w sali, w której, po trwającej niemal dwa lata renowacji, ponownie zawisł niezwykły obraz - "Bitwa pod Grunwaldem". Jego niezwykłość polega na wiernym przedstawieniu przez Jana Matejkę bitwy, ale też na rozmiarach. Dzieło liczy sobie 426 x 987cm.

Zrobiło na nas wszystkich ogromne wrażenie. Ale tutaj też potrafiliśmy odpowiedzieć na pytania dotyczące bitwy - 15 lipca 1410r., jak również postaci przedstawionych na płótnie: książę Witold, rycerz Zawisza Czarny, wielki mistrz krzyżacki Ulrich von Jungingen oraz w oddali na wzgórzu król Władysław Jagiełło, który stamtąd kierował ruchami wojsk.

Po wyjściu z muzeum udaliśmy się na wycieczkę po Starym Mieście. Spacer zaczęliśmy od placu Zamkowego w centrum, którego podziwialiśmy Kolumną Zygmunta i odbudowany po zniszczeniach wojennych Zamek Królewski. Wąskimi uliczkami przeszliśmy na Rynek Starego Miasta. A potem Kamiennymi Schodkami zeszliśmy z wysokiej wiślanej skarpy i idąc wzdłuż rzeki podziwialiśmy fasadę Zamku Królewskiego od strony ogrodów.

Po całodziennej uczcie duchowej zjedliśmy obiad w lubianej przez wszystkich restauracji Mc Donalds.

Był to dzień pełen wrażeń!

Relację z wycieczki do Warszawy opracowali uczniowie z koła dziennikarskiego pod kierunkiem p. Bogumiły Żółtowskiej.