W dniu 12 listopada 2014 r. w Szkole Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Wyszynie odbyła się uroczysta GALA PIEŚNI PATRIOTYCZNEJ z okazji 96 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Święto Niepodległości obchodzone jest w różnoraki sposób. Organizuje się uroczyste akademie, marsze dla Niepodległej, są też biegi niepodległości. W Szkole Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Wyszynie, aby uczcić to ważne święto, postanowiono zorganizować GALĘ PIEŚNI PATRIOTYCZNEJ. Przygotowania rozpoczęto dużo wcześniej. Wychowawcy wraz z uczniami poszczególnych klas, w porozumieniu z nauczycielem muzyki, dobierali repertuar, uczono się tekstu i melodii. Każdy chciał zaprezentować się jak najlepiej. Wzorem Kancelarii Pana Prezydenta Rzeczypospolitej wykonywano biało - czerwone kotyliony. To stało się już tradycją naszej szkoły.

Wreszcie nadszedł długo oczekiwany dzień. Wszyscy uczniowie przyszli do szkoły w odświętnych, galowych strojach. W dekoracji sali gimnastycznej nasze barwy narodowe - biel i czerwień przepięknie harmonizowały z kolorami złotej polskiej jesieni. Pośrodku „płonęło” symboliczne ognisko. Przez wieki właśnie przy takich ułożonych z polan, zapalonych stosach zasiadali żołnierze, śpiewali pieśni, wspominali swoje rodziny, które niejednokrotnie były tysiące kilometrów od nich.

Uroczystość rozpoczęła się wprowadzeniem pocztu sztandarowego, odśpiewaniem hymnu państwowego oraz hymnu szkoły. Ceremoniał ten odbył się po raz pierwszy. Niespełna miesiąc temu nasza szkoła otrzymała imię Kornela Makuszyńskiego i przepiękny sztandar. To bardzo ważne dla każdej społeczności, dla społeczności szkolnej na pewno najważniejsze - mieć patrona, sztandar, ceremoniał, hymn - wszystkie te symbole, które łączą i jednoczą.
Wszyscy uczniowie znają teksty zarówno hymnu polskiego, jak i szkolnego. Wykonywali obie ważne pieśni z należytą czcią i powagą, rozumieli podniosłość i uroczystość tej chwili.

Dzieci z oddziału przedszkolnego zaprezentowały wiersz Władysława Bełzy „Kto ty jesteś?” przez lata nazywany „Elementarzem dziecka polskiego”. Następnie uczennice klasy czwartej: Natalia Bętlejewska i Tamara Nowicka przedstawiły historię pieśni patriotycznej i żołnierskiej. Podkreśliły, że zawsze, idącym w bój rycerzom towarzyszyły pieśni, które były dla nich ważne. Najpierw „Bogurodzica”, potem „Mazurek Dąbrowskiego”, „Rota” i pieśni Legionów marszałka Józefa Piłsudskiego. Galę poprowadził uczeń klasy piątej Szymon Brzozowski, który zapowiadał występy kolejnych klas. Popłynęły melodie pieśni z różnych okresów historii Polski. Usłyszeliśmy między innymi: „Przybyli ułani pod okienko”, „Pierwsza Brygada”, „Piechota”, „Jak długo w sercach naszych”, a także mniej znaną, ale przepiękną „Modlitwę obozową”.

Publiczność mogła podziwiać talent wokalny uczennicy klasy piątej Julii Szczałuba, która przygotowała, aż trzy piosenki poświęcone dziejom Polski w różnych okresach historycznych - „Rozkwitały pąki białych róż”, „Biały krzyż” i „Żeby Polska była Polską”. Galę zakończyło wspólne, uroczyste odśpiewanie „Roty”, która była brana pod uwagę, kiedy decydowano o tym, która z pieśni zostanie hymnem naszej ojczyzny.

Następnie głos zabrała pani dyrektor Katarzyna Warczachowska. Podkreśliła, że to kolejna piękna lekcja patriotyzmu w naszej szkole. My mamy to szczęście, że nie musimy oddawać życia za naszą ojczyznę, ale naszą powinnością jest pamiętanie o tych, którzy walczyli i ginęli, abyśmy mogli żyć w wolnym kraju. I w naszej szkole te tradycje są zawsze kultywowane. Pani dyrektor podziękowała w pierwszej kolejności uczniom i ich rodzicom, którzy w dzień Narodowego Święta Niepodległości godnie reprezentowali naszą szkołę na uroczystościach gminnych w kościele pw. św. Jadwigi Śląskiej w Starej Białej. Również po raz pierwszy w tych obchodach uczestniczył poczet sztandarowy naszej szkoły. Pani dyrektor skierowała również słowa podziękowania do wszystkich wychowawców, nauczycieli i uczniów, którzy włożyli wiele trudu, aby obchody Narodowego Święta Niepodległości w naszej szkole miały tak uroczysty charakter. Trudno było nawet wskazać, kto wypadł najlepiej, wszyscy prezentowali bardzo wysoki poziom. Serdeczne słowa podziękowania zostały skierowane do organizatorów: p. Bogumiły Żółtowskiej - nauczyciela języka polskiego, p. Agnieszki Piotrowskiej – nauczyciela historii i plastyki, p. Justyny Piotrowskiej – nauczyciela informatyki i matematyki oraz do nauczyciela muzyki p. Mateusza Szulborskiego. Pani dyrektor stwierdziła, że na pewno słowa i melodie wielu z wykonywanych utworów podczas uroczystej GALI zapadną na długo w naszej pamięci. Wszyscy wykonawcy zostali obdarowani gromkimi brawami i słodką niespodzianką.

Tekst opracowała - p. Bogumiła Żółtowska