"Nie wiem, co to poezja, nie wiem, po co i na co...

Wiem, że czasami ludzie czytają wiersze i płaczą..."

Władysław Broniewski

21 marca 2017 roku w naszej szkole powitaliśmy wiosnę. Uczyniliśmy to w sposób szczególny, organizując kolejną edycję spotkań w ramach Cafe Poezja, tym razem pod hasłem "Witamy wiosnę - prozą i poezją". Ten właśnie dzień wybraliśmy nieprzypadkowo. Luty i marzec to miesiące, kiedy przypadają uroczystości związane ze sztuką: Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego - 21 lutego, Międzynarodowy Dzień Teatru - 27 marca, Światowy Dzień Poezji - 21 marca.

Wiosna inspiruje, dodaje energii i motywuje do działania. O tej wyjątkowej porze roku napisano wiele pięknych strof. Trudno było wybrać te najpiękniejsze. Pracowaliśmy nad scenariuszem, aby wydobyć te nieco zapomniane lub przypomnieć te, które znają wszyscy.

Spotkanie rozpoczęła Pani Dyrektor Katarzyna Warczachowska: "Przyszła wiosna cichuteńko, przyszła wiosna na paluszkach...". Na blisko półtorej godziny zapanowała cisza, przerywana gorącymi oklaskami dla kolejnych wykonawców. Popłynęły wiersze i... łzy wzruszenia. Prezentowano utwory: Wisławy Szymborskiej, Władysława Broniewskiego, Adama Mickiewicza, księdza Jana Twardowskiego, Marii Konopnickiej, Leopolda Staffa, Juliusza Słowackiego, Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, Juliana Tuwima, Anny Kamieńskiej, Jana Brzechwy oraz wielu polskich pisarzy współczesnych. Proza reprezentowana była przez przepiękny fragment "Brzydkiego kaczątka" Hansa Christiana Andersena. Ta baśń to taka piękna przenośnia i pouczenie, przecież każdy z nas ma w sobie tyle dobra, którym potrafi dzielić się z innymi.

Niezwykłe strofy, przepiękny wieczór na pewno na długo pozostaną w naszej pamięci. Nasze zaproszenie zechcieli przyjąć oraz porywająco przedstawić wiersze:

• starszy wizytator Kuratorium Oświaty w Warszawie Delegatura w Płocku - Pani Marzena Brzózka
  • wójt Gminy Stara Biała - Pan Sławomir Wawrzyński wraz z małżonką Barbarą
  • kierownik Gminnej Biblioteki w Brudzeniu Dużym - Pani Jolanta Rutkowska
  • leśniczy z Brwilna - Pan Mariusz Downarowicz
  • przedstawiciele Ochotniczej Straży Pożarnej w Wyszynie - Pan Stanisław Wiśniewski oraz Pan Bogusław Szelągowski

Dziękujemy serdecznie wszystkim Państwu - Przyjaciołom naszej szkoły.

Składamy podziękowania babci i dziadkowi, rodzicom, koleżankom i kolegom z grona pedagogicznego, którzy zechcieli wesprzeć nas i pomóc w realizacji naszych pomysłów i marzeń. Gratulujemy talentów naszym uczniom, którzy wykazali się na wielu polach inwencji twórczej - recytacje, śpiew solowy i chóralny, gra na instrumencie, przygotowanie prezentacji multimedialnej oraz podkładów muzycznych do wierszy, a także porywające prowadzenie gali.

Zainteresowanie uroczystością było ogromne, co sprawia,że już możemy myśleć o scenariuszu podobnych spotkań z prozą i poezją. Jak pisał Johann Wolfgang Goethe: "Świat jest wielki i bogaty, a życie tak pełne różnorodności, że nie brak okazji do wierszy".

Odpowiedzialni za przygotowanie Cafe Poezja byli nauczyciele: historii - Agnieszka Piotrowska, logopeda - Magdalena Matczak, muzyki - Łukasz Rugieł, języka polskiego - Bogumiła Żółtowska.

Opracowała: p. Bogumiła Żółtowska