„Cudze rzeczy znać warto, swoje – obowiązek”. Tak pisał, żyjący na przełomie wieków XIX i XX polski historyk, archeolog, etnograf, folklorysta i krajoznawca Zygmunt Gloger.

Wypełniając cząstkę obowiązku, czyli poznania „małej Ojczyzny” uczniowie klas VIII a, VIII b oraz VI wraz z opiekunami p. Agnieszką Byttner, p. Agnieszką Piotrowską i p. Bogumiłą Żółtowską wybrali się 27 maja 2022 roku do największej biblioteki w Płocku na wystawę i prelekcję w ramach projektu „Broniewski rozpostarty szeroko”.

Wybitny Polak, Mazowszanin, płocczanin, patriota i poeta urodził się 17 grudnia 1897 roku przy obecnej ulicy Kościuszki 24 (dawna ulica Warszawska). Zmarł w Warszawie 10 lutego 1962 r. W tym roku przypada 125. rocznica urodzin i 60. rocznica śmierci poety. Dlatego 2022 rok został w Płocku ogłoszony Rokiem Władysława Broniewskiego.
Zwiedzanie Płocka śladami Władysława Broniewskiego rozpoczynamy od domu, w którym przyszedł na świat. Na podwórku podziwiamy wspaniały, niezwykłej urody kilkusetletni dąb – pomnik przyrody. To właśnie to drzewo było świadkiem dzieciństwa i wczesnej młodości poety, a potem wielokrotnie wracało w strofach jego wierszy.

Obywatel Płocka i świata, polski pisarz zakochany w Mazowszu, wybitny twórca o międzynarodowym formacie – tak Władysława Broniewskiego obrazuje Książnica Płocka poprzez przygotowaną, w ramach obchodów roku poświęconego poecie, wystawę. Zamysłem twórców ekspozycji było pokazanie poety w pełnym wymiarze życia i twórczości. Przy czym, jak podkreślał nasz przewodnik Pan Maciej Woźniak, płocki poeta i bibliotekarz Książnicy, nie chciano tworzyć muzeum Broniewskiego, bo takie ekspozycje w Płocku już są. Nawiązano między innymi do motywów dębu, który wielokrotnie pojawia się w twórczości poety. Stąd tytuł wystawy oraz niebanalny sposób przedstawienia życiorysu Władysława Broniewskiego – w formie konarów i gałęzi rozłożystego dębu.

Kolejnym punktem naszego spaceru pod hasłem „Z Broniewskim przez Płock” jest ogromny pomnik odsłonięty w dziesiątą rocznicę śmierci poety. Jego twórcą jest wybitny polski artysta rzeźbiarz Gustaw Zemła. Twarz poety zwrócona jest ku ukochanej Wiśle i równinie mazowieckiej. Uczniowie klas ósmych: Julia Dziublińska, Katarzyna Malinowska, Konrad Dyszkiewicz i Antoni Wawrzyński zaprezentowali wiersze, w których odnaleźć można motyw dębu z rodzinnego podwórka poety, a także dźwięk dzwonów z pobliskich płockich kościołów. Wymienione są, obok Płocka, między innymi: Radziwie, Brwilno, Łąck – miejsca na mapie Mazowsza Płockiego znane nam i bliskie.

Wspólne śniadanie w McDonaldzie było dla Ósmaków symbolicznym pożegnaniem z dzieciństwem. Niebawem, jako uczniowie szkół średnich, a potem studenci, będą jadać w bardziej wytwornych restauracjach.

Nasza wyprawa była doskonałą lekcją historii, patriotyzmu, pięknej mowy polskiej i przyjaźni.

Opracowała: p. Bogumiła Żółtowska