Wiersz Władysława Broniewskiego "Poezja" był inspiracją do zorganizowania w naszej szkole wieczoru poetyckiego pod hasłem "Cafe Poezja".

12 marca 2013 r. sala gimnastyczna na kilka godzin zmieniła się w uroczą kawiarnię. Wspaniała dekoracja, ustawienie stolików, kawa i herbata podawane w filiżankach stworzyły niepowtarzalny nastrój. Przy kawiarnianych stolikach miejsca zajęły całe rodziny. Wszyscy goście "Cafe Poezja" odświętnie ubrani, recytowali, śpiewali i słuchali pięknych wierszy.

Zaprezentowano utwory wybitnych poetów, po których twórczość zawsze chętnie sięgamy i czerpiemy z jej nieprzemijającego piękna. Były więc wiersze Adama Mickiewicza i Juliusza Słowackiego, Wisławy Szymborskiej i księdza Jana Twardowskiego. Płynęły strofy Marii Konopnickiej i Bolesława Leśmiana.

Prezentacje wierszy przeplatane były poezją śpiewaną w wykonaniu Pani Jadwigi Kowalskiej z zespołu muzycznego "Alkazar" i Pani Aldony Nowakoskiej nauczyciela muzyki naszej szkoły.

Gościem specjalnym "Cafe Poezja" była znana i lubiana aktorka teatralna i telewizyjna Pani Grażyna Zielińska.

Wysłuchaliśmy utworów bliskiego jej sercu, jak podkreśliła sama artystka, Juliana Tuwima. To był ukłon w stronę tego wybitnego poety - wszak rok 2013 ogłoszono w Polsce rokiem Juliana Tuwima.

Cały wieczór z ogromną elegancją i dystynkcją godną prezenterów telewizyjnych prowadzili: uczennica klasy VI Natalia Kaczyńska i uczeń klasy V Bartosz Szelągowski.

Pani dyrektor Katarzyna Warczachowska serdecznie podziękowała Pani Grażynie Zielińskiej za przyjęcie zaproszenia, jak również gościom i organizatorom tego wspaniałego wieczoru.

Widać było, że wszystkim bardzo podobała się taka forma spotkania z poezją, zaczęły się ożywione dyskusje przy stolikach dotyczące poszczególnych występów, a do Pani Grażyny Zielińskiej ustawiła się długa kolejka łowców autografów.

Tekst opracowała p. B. Żółtowska
nauczyciel języka polskiego